Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Педагози от СМГ отказват да преподават, ако Антон Стоянов не бъде сменен

Продължава сагата в Софийската математическа гимназия. След като преди дни десетки граждани протестираха в подкрепа на директора на учебното заведение Антони Стоянов, днес преподаватели с дългогодишен опит в математическата гимназия в столицата се обявиха против директора. По думите им, дори хората, които застават зад него, нямат нищо общо с математическата гимназия или са преподаватели, които очакват назначение. Педагозите се обявиха за премахването на Стоянов от поста и настояха, че не са готови на 15 септември да влязат в класните стаи, ако тогава директор е все още Антони Стоянов.

Според преподавателите в Софийската математическа гимназия, които са с най-голям стаж там, уволнението на учителката Петя Тодорова заради уронване на престижа на учебното заведение, е последната капка, която е преляла чашата и всички те вече се обявяват за смяната на Антони Стоянов като директор на СМГ. Откритите нарушения при приключилата на скоро проверка, касаеща управлението му,  всъщност са основата за този протест. Надежда Буюклиева, която е старши учител по математика, заяви, че в петиция срещу директора са се подписали над 700 души.

Учителите обясниха също така, че Стоянов взима решение, без да ги мотивира и без диалог. Според Илиана Цветкова, която е главен учител по математика, директорът на СМГ не води никакъв диалог нито с колеги, нито с родители.

Според преподавателите Антони Стоянов не е успял да овладее ситуацията, която сам е предизвикал и е показал, че не може да ръководи училището в такава критична ситуация. Своята петиция с искане за смяната на директора преподавателите са изпратили до Регионалния инспекторат по образованието, Министерството на образованието, омбудсмана и кмета на София Йорданка Фандъкова. Педагозите се надяват Стоянов да бъде сменен, за да започнат спокойно следващата учебна година.

Повече по тази тема - чуйте от репортажа на Ивайло Николов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13