Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Школата Кабаиванска търси и намира таланти

XVII-ти майсторски клас в София

Александрина Михайлова по време на репетиция
Снимка: НБУ
За тези, които обичат оперното изкуство по традиция месец септември през последните седемнайсет години е неизменно свързан с очакването на гала концерта на участниците в Международния майсторски клас на Райна Кабаиванска.

Класът на примата се организира от Нов български университет (НБУ) и по думите на Георги Текев, изпълнителен директор и член на НБУ, през почти двайсетте години на своето провеждане се е превърнал в школа, защото школата е съществената система, която обединява последователите на големите имена в изкуството и науката

Георги Текев е категоричен, че маестра Кабаиаванска продължава да намира, да изгражда таланти, да се грижи за тяхното развитие и може би най-важното - да ги представя на международната сцена".

Преди обаче да ги представи на световната сцена Райна Кабаиванска вече няколко пъти представя избраните от нея ученици в постановки на сцената на Софийската опера и балет. След "Бохеми", "Вертер" и "Турандот", на 13, 14 и 15 октомври почитателите ще видят "Норма" на Винченцо Белини с участието на ученици от майсторските класове на "школата" Кабаиванска. Постановката е на Уго де Ана, който неведнъж е работил със Софийската опера.

Преди спектакъла на 24 септември е гала концертът на майсторския клас в Софийската опера, когато ще бъдат обявени имената на новите стипендианти. Тази година участници в класа са 13 певци от България, Сърбия, Гърция, Италия, Корея, Литва и Венецуела, които са избрани след прослушване на 65 кандидати от 22 страни и 4 континента - Азия , Африка, Америка и Европа.

В обучението са включени трима млади таланти от България. Сред тях е Александрина Михайлова, на 19 години, от Шумен, и е откритие от миналогодишното издание на майсторския клас.

Александрина Михайлова една млада оперна надежда, която ще продължи обучението си в Италия при маестра Райна Кабаиванска.  

Чуйте какво споделя тя в интервюто на Даниела Бенишева.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Европейски концерни ще произвеждат в САЩ, за да избегнат мита, а ще внасят на Стария континент!

Споразумението между САЩ и Европа или сделката, ако използваме лексиката на Доналд Тръмп, без да знаем детайли по нея, изглежда по-добре отколкото можеше да бъде след заканата за 30% мита на стоките, изнасяни от ЕС отвъд Атлантическия океан. Договореното все още трябва да бъде прието от страните членки, но имаше и доста по-лош сценарий за..

публикувано на 04.08.25 в 16:45

Още нямаме летателна техника за гасене на пожари, действащата е адаптирана

Проблемът с пожарите у нас става все по-сериозен. Те стават повече на брой, по-интензивни и унищожават все повече площи, особено от горите, отчитат от WWF България. За последните 15 години у нас са възникнали и гасени над 7 хиляди горски пожара . Според решение на Народното събрание от 19 юли 2024 г. Министерският съвет е задължен да..

публикувано на 04.08.25 в 15:12

Фестивалът за улични изкуства 6Fest прави лятото в София по-артистично

Карнавални шествия, големи марионетки, куклен театър и цирк са сред събитията, с които Фестивалът за улични изкуства 6Fest (ШестФест) ще направи лятото в София по-артистично. В парковете 6Fest ще представи дневно и светлинно шествие с три от своите големи карнавални кукли, както и работилница по улични и карнавални изкуства, насочена към деца и..

публикувано на 04.08.25 в 13:54

Къде няма да има топла вода в София до 8 август заради профилактика

Годишната профилактика на "Топлофикация София" продължава и от днес до 8 август (петък) 2025 г. с временно спиране на топлоподаването тя ще засегне: ж.к. "Банишора", ж.к. "Света Троица", ж.к. "Фондови жилища", част от ж.к. "Илинден", ж.к. "Зона Б–5", "Зона Б-5-3", "Зона Б–18", "Зона Б–19"; ж.к. "Надежда" - 1, 2 и част от 4, ж.к...

публикувано на 04.08.25 в 12:41
Мартин Атанасов

Институциите у нас не си говорят

Два месеца след като беше представена публично, интерактивната карта “Черна писта“ - разработена от 18-годишния Мартин Атанасов, е била посетена от над 300 хил. души. Платформата визуализира повече от 177 000 пътнотранспортни произшествия, регистрирани от 2021 г. насам, и показа как статистиката се превръща във видима и разбираема информация,..

публикувано на 04.08.25 в 12:36
Деян Колев

Център "Амалипе" ще си партнира с държавата в борбата срещу ранните бракове

Център "Амалипе" си партнира с Министерство на труда и социалната политика и Държавната агенция за закрила на детето в системните усилия, които държавата планира за превенция на ранните бракове.На срещата е поставен акцент върху превенцията на ранните бракове и съответно ранните раждания. На 22 юли става ясно, че център “Амалипе” ще си партнира с..

публикувано на 04.08.25 в 11:29