Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трето издание на фестивала за камерна музика "Аджитато"

Фестивалът за камерна музика "Аджитато" стартира своето трето издание на 17 октомври и концертите ще продължат почти до края на ноември, разказа певицата Нона Кръстникова - една от създателките на фестивала в сутрешното ни "Радиокафе". Тя припомни, че agitato означава “развълнувано” - каквито са всички преди да започне фестивалът.

За втора поредна година всички концерти ще бъдат в Първо студио на Българското национално радио. Това е фестивал за различните страни и проявления на камерната музика, като винаги има и една формация, в която един от членовете на състава е бгългарин - в случая това е трио "Атанасов" от Париж - техният пианист е българин, който от малък живее в Париж. Любопитното за него е, че дълго време е свирил и на цигулка, и на пиано, а някои от първите му изяви на сцената са свързани със Светлин Русев (който е концертмайстор на Симфоничния оркестър на Парижкото радио) - още интересни подрибности за този състав разказа (развълнувано, естествено) Нона Кръстникова - така че чуйте цялото интервю.

Иначе не може да има "Аджитато" без струнен квартет - тази година той идва от Литва, нарича се "Метис" и е с изцяло мъжки състав и впечатляваща биография - победи на конкурсите  „В. Е. Римботи“ в Италия Италия и VIII-мия Международен конкурс в Бордо, Франция, а им предстои и дебют в „Уигмор Хол“ в Лондон. В София "Метис" свирят на 22 ноември. Всъщност съставите, които се канят на "Аджитато", носят "марката за висока класа" на ЕCMA (Европейската академия за камерна музика), основана през 2004 година, една асоциация на европейските музикални университети, академии и фестивали. Така и нашият ансамбъл "Силуети", който открива фестивала на 17 октомври от 19.30 в Първо студио на БНР, съвсем наскоро е приет в престижната листа на организацията и поканен на майсторски класове.

"И един много интересен ансамбъл за свъременна, ама съвсем съвременна музика - CRUSH, който изпълнява творби само от последните години и тук ще представят три премиери. Изискванията към залата са специални, има много подготовка и дори може да се наложи концертът, който е на 25 октомври малко да закъснее, но знам, че публиката ще тазбере" - продължава да разказва Нона Кръстникова, която преподава в Музикалната академия в София, самата пее активно, наскоро имаше успешни гастроли в Лиенц (Австрия), а на 5 октомври ще бъде Чо-Чо-Сан в постановката на Бургаската опера на "Мадам Бътерфлай" от Пучини.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35