Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко важни са технологиите за модерното образование

На 20 октомври в София тех парк ще се проведе научно-практическа конференция „Смесеното обучение в българското училище - модернизиране на образованието чрез технологиите”.

Форумът ще срещне педагогически специалисти с професионалисти в сферата на технологиите в образованието, за да обменят опит в прилагането на смесено обучение в училище чрез различни онлайн инструменти.

Целта на конференцията е да фокусира вниманието на педагозите и специалистите в сферата на образованието върху добрите практики в прилагането на смесено обучение в българското училище. Ще бъдат дискутирани предимствата на смесеното обучение при повишаване на мотивацията и ангажираността на учениците в учебния процес, развитието на дигиталните умения на учителите и учениците за успешно прилагане на смесено обучение. 

В методически план ще стане дума за възможностите за използване на обърната класна стая, техники за колаборативно обучение, интерактивни дейности.

Акценти в програмата ще бъдат обучението в смарт класна стая, каквито в България вече има 4, както и използването на мобилно приложение, онагледяващо учебното съдържание с помощта на добавена реалност. В създаването му участват и ученици.

Какво мислят учителите и подготвени ли са те за предизвикателствата на новите технологии в образованието, каква е тяхната визия за образователния процес, говорят преподавателите Емилия Паламаркова от 119 СУ в София и Екатерина Петрова от 15 СУ.

За проекта и предизвикателствата, които задават новите технологии в образованието, чуйте от Магданела Делинешева, директор “Училищни програми” на “Джуниър ачийвмънт”, които заедно с Факултета по начална и предучилищна педагогика и Факултета по класически и нови филологии на СУ “Св. Климент Охридски” и водеща технологична компания, са организатори на конференцията.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04