Серия от тематични ателиета за придобиване на техники и знания, необходими при обучението във висшите учебни заведения, както и умения за намиране на работа и стаж, са част от тазгодишното издание на Салон "Обучение и професионална реализация“, организиран от Френския институт.
В изложението тази година се включват над 10 университета и специализирани институти, както и българските университети, предлагащи франкофонски програми у нас. В салона на образованието и кариерното развитие участват и над 14 френски фирми, които имат представителства у нас и търсят своите кадри.
Тук сме събрали на едно място учебни заведения, младите хора, които искат да продължат обучението си на френски език и предприятията, които предлагат работа и стаж. Идеята е да влязат в контакт всичките едни с други, защото предприятията имат нужда от дипломирани на добро ниво млади хора, учебните заведения предлагат своите програми, но между учебните заведения и предприятията от друга страна е хубаво да има сътрудничество, за да може теорията да върви с практиката, обяснява Бисера Коларова- отговорни "Стипендии" към Френски Институт.
Всяка година общо 370 000 студенти от цял свят избират Франция за висшето си образование, каза френския посланик Н.пр. Ерик Любедел, който откри официално Салона на обучението и професионална реализация.
Това е нашата първа цел - професионална реализация на българските студенти франкофони, и този салон за обучение и реализация е доказателство за това сътрудничесто. В България има около 200 френски фирми, в които работят около 14 000 България. Представителствата на тези 20 фирми са днес тук на изложението и ще разговарят и интервюират участниците в салона. На първо място за намиране на работа е важно доброто владеене на френски език, иначе се търсят кадри във всякакви области -наука, металургия, информатика, земеделие. Както знаете и тази година фирма по аеронафтика отвори врати в Пловдив, така че това ще бъде началото на по-големи инвестиции в бъдеще, заяви френският посланик.
В първия ден на изложението се провеждаха интервюта с кандидатите за работа с предварително записване. Много ученици бяха решили да посетят представителствата на различните университети, за да изберат своята специалност.
Салонът на образованието и професионалната кариера продължава и на 21-ви октомври, от 10:00 до 17:00 часа.
Още - чуйте в звуковите файлове.
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..