Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова регистратура и линейки бяха осветени на тържествена церемония

Проф. Мутафчийски: Дълговете на ВМА намаляват, доверието към болницата расте

4
Снимка: ВМА

Новата регистратура в Поликниниката на Военномедицинска академия, три реанимобила и четири нови леки коли бяха осветени на тържествена церемония в лечебното заведение. В присъствието на здравния министър проф. Николай Петров и на зам.-военния министър ген.-лейтенант Атанас Запрянов се проведе и общото отчетно събрание на лечебното заведение, на което стана ясно, че дълговете на болницата намаляват, а доверието към нея расте.

Новите придобивки са закупени изцяло със средства от дарители, каза по време на церемонията началникът на ВМА проф. д-р Венцислав Мутафчийски:

"Това е един дълъг процес, който започна още миналата година, когато начело на ВМА беше сегашния министър на здравеопазването ген.-майор Николай Петров. Знаете, че всички усилия на ръководния екип са съсредоточени в подобряване на състоянието на ВМА, на условията за обслужване на пациентите и в центъра на всичките ни усилия е пациентът. Затова още в началото казах, че това е един символичен обет на ВМА, който олицетворява нашето отношение към нашите пациенти.”

Министърът на здравеопазването проф. Николай Петров подари икони за регистратурата и за новите автомобили. Новите придобивки са спечелени с много труд, почтеност и грижа към пациентите, каза проф. Петров:

"Действително това, което откриваме е уникално. Това ще го признаят всички, които помнят какво представляваше регистратурата на горния етаж - с гишетата и с по 20-30 души чакащи. Автомобилите са изцяло дело на дарители и този път е похвален и добър - това е отношение на хората към вас", обърна се към колегите си проф. Петров.

Поздравления от името на министъра на отбраната, който е извън страната, поднесе заместникът му ген.-лейтенант Атанас Запрянов. По-късно по време на общото отчетно събрание на ВМА той зарадва работещите в болницата, че при оптимизацията на структурата, няма да има промяна на числеността на служителите на лечебното заведение. Началникът на ВМА проф. Венцислав Мутафчийски отчете, че дълговете на лечебното заведение се топят - до 12 милиона лева през октомври:

"Не трябва да се забравя, че към Банката за развитие има цесия, която беше в размер на около 53 милиона. Миналата година бяха покрити 20 милиона, сега са 32 млн. лева. Приготвени за разплащане са 20 милиона, така че за догодина ще останат 13 милиона. Запорите към момента са нула. Все повече нараства доверието към ВМА като надежден партньор и платец".


Разходите на болницата са нараснали с 5 %, в сравнение с предишния отчетен период - до 1 млн. 219 хиляди лева. Проф. Мутафчийски отчете още, че има ръст на лекуваните пациенти с 11,8 на сто, с 18 % повече хоспитализации, с 34 процента повече оперирани пациенти и тенденция за намаляване на смъртните случаи - с 0,33 на сто. Показателят, който говори за качеството на лечението е лечебният престой, а той намалява с 4 процента, посочи началникът на болницата. Той приветства и кампаниите за безплатни профилактични прегледи на пациенти, които се извършват от лекарите в различните клиники. Здравният министър проф. Николай Петров каза, че ВМА е неговият дом, където е изкарал живота си:

"Поздравления за резултатите и за това, че сте екип. Имам контакт с много други болници, хубави отношения с много колеги, но такова чувство за единност няма никъде. Тук пациентът идва и не е на Даскалов или Василев. Пациентът е на ВМА и в този смисъл може да бъдете пример за всички останали какво значи екип".




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35