Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Александър Гребенаров-председател на Македонския научен институт:

В института подготвяме млади будители, съхраняваме историческото наследство и българщината

Македонският научен институт е създаден през 1923 г. в аудитория № 10 на СУ „Свети Климент Охридски“ от 52 известни български интелектуалци, родени в Македония. Те са известни историци, езиковеди, етнографи, писатели, публицисти, юристи, медици, икономисти, художници. Целта на института е да проучва историята, етнографията, географията и стопанския живот, да събира материали за историята на освободителните борби на македонските българи.

През 1947 г. управлението в България решава, че няма нужда от македонски бежански организации и закрива института. Сега се опитваме да възстановим много неща. Вече имаме 100 издадени книги, което означава, че всяка година издаваме по 4 нови книжки.

В тях най-често публикуват колеги от института, които са около 80 души и чужденци. В тази организация се членува доброволно. Работим в няколко направления. Едното е списанието, което правим, второто са книгите, документалните сборници и научните книги, в които има открития и които публикуваме често на английски език и разпространяваме по света. Често организираме семинари, кръгли маси с международно участие, обясни доц. Гребенаров.

СнимкаНиколета Войнова, Михаела Йосифова и Ангел Златков са студенти от юридическия и историческия факултет в СУ „Свети Климент Охридски“ и представители на младежки клуб „Даме Груев“ към Македонския научен институт.

Целите на клуба са насочени към изследване, популяризиране сред студентите и младите хора в България на историята на останалите след Берлинския конгрес извън територията на Княжество България земи, борбата за свобода и народност. Занимават се с революционното движение на Македония и Одринско.

Според младите хора от младежкия клуб, днес има духовна криза в българското общество и преподавателите от университетите и учителите трябва да бъдат будители.

Чуйте повече от разговора с Николета Войнова, Михаела Йосифова и Ангел Златков, в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лена Бориславова

"Форум", 13.12.24: След Кирил Петков: Ще поискат ли имунитета и на Лена Бориславова?

Коментатори във "Форум" тази седмица са политикът и предприемач Венцислав Банчев и политологът Иво Божков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес бяха: Прокурор от СРП предложи на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова. Реакцията на Кирил Петков Свилен Ноев разграничи група "Остава" от..

публикувано на 13.12.24 в 18:35
арх. Петър Диков

Арх. Петър Диков: ПП "Витоша" е изправен пред сериозни проблеми

Пред сериозни проблеми е изправен ПП "Витоша“ 90 години след създаването си. Това стана ясно по време на конференция, организирана от Съюза на архитектите в България на тема "Витоша-време е за решения“. Без автомобил паркът е труднодостъпен, а транспортната и водната инфраструктура са в тежко състояние. Остарели са местата за отдих,..

публикувано на 13.12.24 в 17:17

Група "Скреч" се събират отново на сцена с концерт за своите фенове

В предаването  "Добър вечер, София“ гостува фронтменът на No more Many More, но не тази група бе във вихъра на разговора, а група "Скреч", които на 14 декември се готвят да ни изненадат с концерт. Те са ветерани на музикалната сцена, свирят още от 90-те кавъри на различни групи. Днес свирят в различни проекти и са посветили времето си на..

публикувано на 13.12.24 в 17:11

AIBEST представи Годишния си доклад за 2024 г.

Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии в България (AIBEST) представи Годишния си доклад за 2024 г. Данните показват добра позиция на страната ни в индустрията на знанието в Югоизточна Европа. Около 104 400 души са заети в бранша, като секторът отбелязва почти 11% ръст в приходите за 2023 г., каза пред Радио София Илия Кръстев -..

публикувано на 13.12.24 в 16:15
Ия Цветанова

Книгата "В орбита" на британската писателка Саманта Харви получи "Букър" 2024

За книгата “В орбита“ от британката Саманта Харви, спечелила най-престижната награда за литература "Букър"  за 2024, разказа в “Радиокафе“ Ия Цветанова. Наградата “Букър“ е създадена през 2004 година и се присъжда за книга преведена от и на английски и публикувана в Обединеното кралство или Ирландия. В страната ни Букър придоби популярност..

публикувано на 13.12.24 в 16:06

Книгата “Колелото на Кинан" - 19 истории за другостта

Новата книга на Петя Кокудева “Колелото на Кинан. 19 вълнуващи истории на деца бежанци” засяга актуалната и значима тема - тази за другостта. Зад кратките истории стоят имената и съдбите на истински деца от бежанските центрове в България. Авторката се среща с деца на бежанци, както и непридружени деца, които са в страната ни без роднина, но част от..

публикувано на 13.12.24 в 15:31
Джо Байдън

Акценти от САЩ: Байдън започва серия от помилвания

В края на мандата си американският президент Джо Байдън помилва 39 американци, осъдени за престъпления, в които не e имало насилие и намали присъдите на около 1500 други. Според Белия Дом това е най-мащабното помилване и намаляване на присъди извършено за един ден, което се случва малко след като Байдън помилва сина си Хънтър. Някои от помилваните..

публикувано на 13.12.24 в 14:48