Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новите критерии за прием в първи клас - помощ или още проблеми за родителите

Снимка: Биляна Борисова
В София не е лесно децата да бъдат приети в първи клас в повечето желани и добри училища. През последната кампания за прием в първи клас бяха въведени единни правила за Столичната община, които предизвикаха повече проблеми отколкото решения, а в момента Комисията за защита от дискриминация разглежда случаите на допълнително въведени от училището критерии за прием, които се оспорват и са дискриминационни.

В общината има работна група, която се занимава с районирането. Основният принцип - това, което ще дава най-много точки за прием в първи клас, е постоянният адрес в района на съответното училище и този постоянен адрес не трябва да е променян в последните три години. По-малко точки ще получават семействата, които имат постоянен адрес от по-малко от три години на територията на района на съответното училище.

Въпросите, които са поставени пред Столичния инспекторат и пред Столичната община, са свързани с адресната регистрация. Проблемът с адресните регистрации е провокиран от това, че има много хора, които живеят в София, но не са си сменили адресната регистрация (която се води в друг град, например). Когато едно правило не се спазва, винаги има последици. Човек не може да прецени, кога ще се явят, но ето това, например, е една от последиците, обясни Ваня Кастрева-началник на Районното управление по образование в София.

Тя допълни, че проблемът с адресните регистрации е установен още при прилагането на механизма за обхват на децата. Така се стига до обвиненията, че има хора, които си сменят адресната регистрация, за да може децата им да учат в по-добри училища - нещо, което не е чуждо вече на софиянци. Кастрева призна, че принципът за уседналост съществува и в много други европейски страни.

С тази промяна, която изкарва като основен принципът за уседналост, реално се върви към това децата да учат, там, където са записани по адресна регистрация от поне 3 години родителите им. Кастрева посочи обаче, че има цели нови квартали, в които няма училища и тук голямата отговорност на общината ще бъде как да разпредели територията на целия град между отделните училища.

Зам.-кметът по образование доц. д-р Тодор Чобанов обясни, че разликата в критериите за прием в първи клас, спрямо миналата година е, че сега се въвежда и уседналост, т.е. освен, че децата ще се класират на база на постоянен адрес, но ще бъдат подреждани в групи, като с най-много точки ще бъде групата на деца с над 3 години уседналост. Когато има повече деца, които отговарят на това условие ще се гледат и допълнителни критерии като социални критерии или за деца с тайни увреждания над 50%, сираци или ако има друго дете, учило в това училище или ако е завършило подготвителна група в училището.

Категорично училищата не могат да въвеждат допълнителни критерии за прием, обясни Чобанов. В момента работна комисия към Столичната община работи по това как да бъде променено районирането, т.е. прилежащите към съответното училище улици и адреси. Той добави, че от комисията ще се постараят при зонирането всеки район да разполага с училища, където да запишат децата си като дори се обмисля изграждането на нови училища в кварталите (като "Витоша" и "Манастирски ливади", където липсва образователна инфраструктура) на нови училища. При оформянето на тези зони ще се вземе предвид и гъстотата на тези райони. Обществени обсъждания с родителите ще има на терен, т.е. във всеки район на ниво училище със живеещите в квартала.

Подробности, чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Илинден" е един от столичните райони с въведени т.нар. "зелени острови"

Кметът на "Илинден“ Емил Бранчевски е доволен от почистването на района по време на снеговалежите. По думите му, големите булеварди са се почиствали дори в малките часове на денонощието. "Забави се почистването в малките улички, което е разбираемо, но ние се съсредоточаваме първо върху критичната инфраструктура около детски градини и училища, около..

публикувано на 25.02.25 в 10:07

Откриват изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи"

На тържествена церемония в Мраморното фоайе на Българското национално радио ще бъде открита изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи", БНР - поглед отвън. Експозицията е с фото-и и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция. На събитието официално ще бъде представен и новият..

публикувано на 25.02.25 в 09:04

Затопля се, но ще превалява

Днес слаби превалявания от дъжд ще има на места в югозападните райони. В Източна България ще бъде предимно слънчево, съобщиха от НИМХ. Преди обяд в по-голямата част от страната ще е почти тихо и мъглата по река Дунав ще се задържи. След обяд в източните райони ще духа слаб вятър от север-североизток. Максималните температури ще бъдат предимно между 5° и..

публикувано на 25.02.25 в 07:35
Джей Ди Ванс (вдясно) се срещна скоро с българския премиер Росен Желязков в Париж

"Форум", 24.02.25: Тътенът от речта на Джей Ди Ванс трябва да събуди Европа

Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...

публикувано на 24.02.25 в 18:35
Снимки: Столична община

B40 - повече от дипломатическа инициатива на 12 страни от Балканите

Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..

публикувано на 24.02.25 в 17:35
И през миналата година строителите са били сред най-търсените специалисти

Работещи са под 54% от българите, над 1 милион са "икономически неактивни"

Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..

публикувано на 24.02.25 в 16:50

30 години "Бон-Бон"

30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..

публикувано на 24.02.25 в 16:25