Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За втората книга, която може да се превърне във филм

Сестри Палавееви във "винтидж" света на Алек Попов

Алек Попов
Снимка: Васил Сергеев
След написването на книгата настъпва някаква празнота, особено, когато човек много дълго време е бил със своите герои и със света на книгата, в един момент дори не му се иска да свършва. С тези думи писателят Алек Попов започва разговора за наскоро излязлата му книга “Сестри Палавееви по пътя към новия свят”.

Самата книга, според него, има много нива. Колкото повече човек знае за епохата, толкова по забавно ще му е и ще може да прави повече връзки и знаци докато чете книгата. В същото време и да не е запознат с историята, ще може да научи много неща за това време, разказа писателят.

Романът има много сериозна документална основа, признава Попов. Всъщност това е втората част от една история, която сама по себе си е много голяма и е отнела на писателя 10 години работа, което включва и адаптация за театралната сцена, както и проект за сериал по книгата.

Отминалата “винтидж” епоха, в която живеят героините на Попов, е едновременно не много далеч от нас, защото много от нещата са си същите, в същото време има неща, които днес са ежедневие, а тогава са били новост. Оказва се, че и в миналото е имало комикс култура в страната ни, но тя не е била достъпна за всички.

Писателят разказва, че се потапя в епохата от края на 30-те години и слуша много музика, популярна също по това време. Човек може да си направи саундтрак по музикалните препратки в книгата - музика от саундтраците на югославски партизански сериали, например, или изпълненията на Andrews sisters и други незабравими мелодии от ерата на суинга.  

Тези, които не са чели първата част от книгата, могат да започнат поредицата в обратен ред. Книгата ще бъде официално представена на 16 януари, естествено с тематично ретро парти. 

За развитието на героите, за югославските партизани и още много за книгата на Попов, чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Хората си чакат фестивала

Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..

публикувано на 26.07.25 в 09:52
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03