„Не знам да има друго читалище в София, а и в България, смея да кажа такъв литературен салон, в който два пъти в месеца, всеки месец се представят нови книги на съвременни автори“, каза литературният критик Благовеста Касабова. Тя беше гост на неделното „Радиокафе“, което тази неделя се излъчи от НЧ „Пенчо Славейков 1921“.
Литературния салон „Вечери на Кръста“ към Народно читалище „Пенчо Славейков 1921“ е създаден през 2000г. от поета Лъчезар Еленков. През изминалите години през него са преминали стотици от най-известните български писатели, поети, творци. Сред тях са Банко Банков, Георги Драмбозов, Тео Буковски, Надя Попова, Весела Люцканова, Наталия Ерменкова, Стоян Чобанов и много други. До този момент - 242 издания.
Водещ на „Вечери на Кръста е Виктория Катранова, а Благовеста Касабова представя авторите. Благовеста Касабова е Доайенът на литературната критика у нас е член на Управителния съвет на Съюза на българските писатели и е посветила повече от 50 години от живота си на литературата, да открива и лансира млади таланти. Автор е на многобройни публикации в печата и на повече от 40 книги. Носител е на националните награди „За принос в литературата“ на Министерството на културата и „За литературна критика“ на Съюза на българските писатели. Работила е десетилетия като редактор в издателство “Народна младеж”. Автор е и на трите части на сборника „Вечери на Кръста“.
Тук са представени книги на писатели от всички поколения, от най-възрастните поколения, в които вече малко са останали живи, до най-младите. Скоро представихме книга на един много талантлив автор, който е на 30 години, сега влиза в литературата, разказа Благовеста Касабова.
Тук се създава една прекрасна атмосфера, и толкова желаещи има да ги представяме, че просто не успяваме всички. Всички обичат да идват тука, не им се тръгва, много им е приятно“, добави литературния критик.
В читалището се даряват книги, посочва още писателката. Има и дарения от председателя на читалището : Щом хора има и има надежда, че не всичко е загубено.
Благовеста Касабова е автор на трите части на сборника "Вечери на Кръста", където събира и представя авторите, които участват в литературния салон. Всичко е съхранено. Много е важно за поколенията да има памет, защото без минало не може да има бъдеще. Тези автори са част от основата на съвременната българска литература, обяснява писателката.
Освен литературния салон "Вечери на Кръста" всяка година НЧ "Пенчо Славейков 1921" обявява Национален поетичен конкурс на името на своя патрон "Пенчо Славейков“, около рождението на поета през месец април.
На въпроса как се развива литературната критика днес, Благовеста Касабова отговаря: Литературата се развива добре - и поезия, и прозата. Има доста хубави неща, доста успехи, Литературната критика доста по-бавно върви, защото като направиш книга, като направиш литературна рецензия нищо не се заплаща и литературният критики вече не иска да работи така на ангария и затова се впускат повече в литературната история.
Друга причина за липсата на литературни критици Благовеста Касабова посочва, че няма къде да се публикуват рецензии. „ Единствено Съюза на писателите има ежеседмичник вестник „Словото днес“, но сериозен лит анализ просто няма къде и затова се отказват. А не може да има литература без да има оценка за нея, добавя доайенът на литературната критика у нас.
Целият разговор можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..