В София средните стойности за замърсяването с ФПЧ са 70 микрограма за кубичен метър. Най-силно е замърсяването по някои от главните и най-натоварени булеварди - на улица "Шипка" замърсяването е 164 микрограма на куб. метър, на булевард "Драган Цанков" - 135 микрограма, на булевард "Мадрид" - 147 микрограма, бул. "Васил Левски" - 142 микрограма, бул. "Витоша" - 119 микрограма и други.
Много се изговори в последно време за мерките, които трябва да предприеме Столичната община, ако иска сериозно да се справи с проблема. Темата пред Радио София коментира и Тодор Тодоров от екологично сдружение „За Земята“, експерт с повече 20 годишен опит в областта на борбата със замърсяването на въздуха.Политиките за климата вече години наред се приемат като нещо, което ни се налага от Брюксел или от Париж, а всъщност те са изключително полезни за България, за здравето на нашия народ. По смъртност заради замърсен въздух сме в челната тройна на света, делим първенството с Румъния и Армения. Ето тези неща са съществени, те са важни и това за мен е стимул да искаме да прилагаме по-радикални мерки.
Малко хора си дават сметка, че в България всяка година се дават по 85 млн. лв., т.нар. енергийни помощи за социлано слаби. Тези 85 млн. лв. се дават на около 220-240 хиляди семейства всяка година и са главно под формата на въглища, които са изключително ниско качество, по-скоро приличат на пепел. В редките случаи, когато се дават дърва, те са мокри. Всъщност, всяка година се дават 85 млн. лв., а на следващата година се дават пак на същите тези семейства. С тези помощи нито едно семейство не може да излезе от тази мизерия, защото те не му помагат да излезе. Държавата всъщност плаща, за да се разболява населението, използвайки некачествени въглища в некачествени печки.
Целия разговор с Тодор Тодоров - чуйте в звуковия файл.
В предаването "Форум" тази седмица водещият Лъчезар Христов коментира основните злободневни теми от икономическия, социалния и политически живот с Милен Керемедчиев - дипломат, бивш заместник министър на икономика и външните работи, и адвокат Петромир Кънчев - юрист, част от инициативата „Правосъдие за всеки“. Тримата обсъдиха различни теми, с които и:..
Чуйте повече в разговора с психолога Екатерина Цанова и в анкетата на Мария Илиева в двата звукови файла .
Съвременна платформа за хора с увреждания бе монтирана в 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов", съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев. Съоръжението ще обслужва учениците и посетителите на училището, преодолявайки стълбищната клетка от партера до четвъртия етаж безопасно, за около 4 минути. "Проектът за изграждането на достъпна..
Тази година Innovation Explorer се провежда за 11-ти път. Вече става традиция през февруари да виждаме международната конференция, а основният акцент тази година е върху геополитическите промени, което лесно може да се свърже и с мотото на конференцията “Екстремен свят”, защото събитиято от края на миналата година и началото на тази година държат под..
Моментната снимка на електоралните нагласи възпроизвежда в голяма степен резултатите, които имахме на изборите от миналата година. ГЕРБ се запазва като първа партия, с убедително мнозинство от 25.6% от тези, които са участвали в нашата анкета и имат намерение да гласуват, а на второ място е ПП-ДБ с буквално залепени зад тях от “Възраждане” - съответно с..
“Кауза облечена в рими“ е музикално-поетична инициатива, която се организира и провежда за четвърта поредна година в град Самоков. Организатор е сдружение “Ти си доброто“. Днес, 25 февруари, от 18 часа, на сцената на Читалище-паметник “Отец Паисий - 1859“ ще се изявят участници от различни професионални сфери, които ще рецитират стихове на..
Икономическият и социален съвет представи визия за развитието на пенсионната система в България, включително и за капиталовите стълбове. Това стана в рамките на дискусия за дългосрочното развитие на пенсионната система и обсъждането на изводите, застъпени в доклада "Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване",..