От информацията на сайта на "Екоравновесие" става ясно, че чрез досега действащата програма от 2012 до 2016 г. са заловени над 23 000 безстопанствени кучета. За същия период осиновените кучета са над 3000. На 24 януари 2008 г. Народното събрание прие Закон за защита на животните. Съгласно изискванията на Закона, през април 2008 г. Столичният общински съвет приема първата „Програма за овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територията на СО 2008-2011 г.".
През месец май 2012 г. е приета и втората програма на общината 2012-2016 г., която е насочена към намаляване популацията на безстопанствените кучета. Сега екипът на направление "Зелена система, екология и земеползване" в Столичната община предлага програмата да бъде удължена до приемане на национална такава програма. Това съобщи Нина Макарова - директор на дирекция „Околна среда“ в Столчината община.
В края на миналия месец Правителството прие отчет за изпълнение на общинските програми за овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територията на страната за 2016 година. Общият брой на безстопанствените кучета, получен при събиране на данните от всички програми, е почти 26 хиляди. В резултат на действието на втората Програма, популацията на безстопанствените кучета на територията на Столичната община е намаляла, отчитат експертите. Преброяването, проведено от фондация „Четири лапи“ съвместно с общинското предприятие „Екоравновесие“ през месец септември 2013 г. показва, че броя на безстопанствените кучета е намалял с 29%. Последното преброяване направено през месец юли 2015 г. пък отчита, че броя на безстопанствените кучета на територията на Столичната община е малко под 4000.
Още информация от днешното заседание на Комисията по околна среда в СО - чуйте от репортажа на Полина Начева.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..