Пеев припомни, че през 2014 година от „Витоша ски“ са изложили за обществено обсъждане проект за обновление на ски зоната в кино „Одеон“. „Около 10 000 души тогава минаха и го видяха, но явно не е достатъчна бройка, защото сами чувате - те говорят за възстановяване и поправка на тези съоръжения“, коментира Пеев и припомни, че проектът за обновление чака одобрение от Министерството на околната среда и водите вече 10 години.
Той обясни и защо не е препоръчително да се обновяват старите съоръжения в планината. Витоша ски е собственик на съоръженията от 2007 г., а още през 2000 г. има одобрен ОВОС за лифт „Романски“, но така и не се е намерил инвеститор, защото този лифт към днешна дата е нецелесъобразно да бъде в тази дължина и с този капацитет.
„Знаете, ние оперирахме с „Романски“ лифт няколко години, една трета от зимния сезон той имаше възможност да работи, заради силни ветрове и мъгли“.
Ще направим всичко възможно да популяризираме проекта и да обясним на хората как ски зоната е строена на парче и в продължение на повече от 30 години. Знаете тук имаше четири вида собственост - влек "Заека" е на Министерството на спорта, една част от съоръженията бяха на “Балкан турист”, лифт „Академика“ беше на самата „Академика“, отделно всички съоръжения, довеждащи до планината „Княжевски лифт“, „Драгалевци и кабинката бяха на столичен транспорт“, обясни Пеев.
Треньорът по ски алпийски дисциплини припомни още, че след 2007 година и приватизацията на въжени линии от „Витоша ски“ са обединили всички съоръжения под една шапка, за да могат любителите на зимните спортове да ползват всички съоръжения на Витоша с една карта.
Приемането на Закона за горите през 2012 е много рестриктивен и спира развитието на своите курорти да обновят своите лифтове или да построят нови. В плана за управление пише, че не се предвижда изграждането на нови ски писти и лифтови съоръжения. В закона за туризма пише, че всяка писта трябва да бъде категоризирана, допълни Пеев.
Според него, ако държавата даде зелена светлина на проекта за обновяване на съоръженията в планината, от това няма да спечели само концесионерът, а всички.
Държавата не помага на „Витоша ски“, а помага на гражданите и в частност на любителите на зимните спортове, коментира той.
Изграждането на нови лифтове и обособяването на писти представлява по-малко от 1% от територията на целия природен парк. Развитието на тази зона за зимен туризъм е заложено още през 60-те години на миналия век.
Държавата е длъжник на хората, защо в последните години не се намери друг инвеститор, който да подмени съществуващите съоръжения, коментира още той
Относно зимния сезон на Витоша тази година, Пеев посочи, че зимният сезон не е това, което би трябвало да бъде, по много причини. Една от причините е малкото на брой писти и лифтове, както и липсата на достатъчно сняг. „Правихме няколко опити да се качим в горната част на планината, където знаете влек „Черни връх“ е емблематичен за Витоша, но за съжаление недостатъчното количество сняг и бурните ветрове не спомогнаха за пускането му.
Грехота е да имаме такова богатство и да не го използваме рационално. Никой няма желание да съсипва планината, няма желание за безсмислена сеч, категоричен бе Пеев. Той обясни, че в една от горните си части планината е изкуствено залесена.
Тези манипулации за хиляди кубици сеч са неоснователни и некоректни към обществото. Не може заради интересите на една шепа хора да се саботират интересите на два милиона град, коментира той.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Рехабилитацията на тротоара и паркинга на кръстовището на улиците “Оборище“ и “Черковна“ бяха проверени от район "Оборище", съвместно с възложителя ЦГМ. Дейностите се извършват по програмата на ЦГМ за възстановяване на градската среда, с част от парите, събрани от платеното паркиране в централния район на столицата. Рехабилитацията е в процес и има..
Близки и приятели ще си кажат последно сбогом с Тодор Славков през днешния 24 юли. Поклонението ще бъде от 10.00 ч. в ритуалната зала на траурен комплекс "Мира" в София, съобщава "24 часа". Тодор Славков почина на 21 юли в село Асен. Според разследването, внукът на Тодор Живков се е застрелял със законно притежавано оръжие – 22-калибров револвер...
През днешния ден преди обяд по-значителна облачност ще има над източните райони, като превалявания все още ще има в Североизточна България. В останалата част от страната ще бъде слънчево, съобщават синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология. След обяд главно над планинските райони ще се развие купеста облачност и на отделни..
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..