Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как Виена реши въпроса с местата в детските градини

Снимка: БГНЕС
Във Виена има 1980 детски градини, които осигуряват места за 86 хиляди деца, в сравнение със София, където има места за 50 хиляди деца. Думите се на Юрген Чернохорски, зам.-кмет на Виена, отговарящ за ресорите "Образование, интеграция, младежи и персонал".

На въпрос: "Има ли недостиг на детски градини? - проблем, който съществува в София, той обяснява, че предизвикателството пред общината е да създава непрекъснато нови места в градините, защото градът неимоверно бързо се разраства.

Всяка година общината създава 2000 нови места, подчертава Чернохорски и допълва - за децата между 3 и 6 години предлагаме места за 107 процента, което означава, че имаме повече от необходимите места. За деца от 1 до 3 години предлагането е 74 процента.  

Съвсем опростено нещата изглеждат по следния начин:  Приемът за следващата учебна година се извършва през ноември и декември. През този период родителите отиват в съответната служба, която отговаря за детските градини и подават заявление за приемане на детето им, в което е написано първото и второто им желание. Ако не може да бъде намерено място на детето в общинска детска градина по първо и второ желание, общината подкрепя родителите да намерят място в частна детска градина.

По принцип във Виена системата е такава, че общината има отлични контакти с по-големите организации, които стопанисват детски градини и това помага да реши въпроса доста бързо. Разбира се, има детски градини, в които всички искат да запишат децата си, така че и десететажен блок да построим, пак ще се препълни. Все пак мисля, че системата работи добре. Балансът е добър, казва Чернохорски.

Австрия има отделна система за обучение на педагозите, които работят в детските градини. Допълнително към държавното обучение, Виена има и собствено общинско училище за обучение на специалистите, които работят в детските градини. Ние много се гордеем с това училище за учителки в детските градини, защото то е много иновативно, много съвременно. Критериите за обучението на тези кадри са регулирани със закон, като допълнително имаме собствена система за контрол на работата. Във Виена работи микс от частни и общински училища.

За общинските е ясно, но частните получават финансиране от общината и организират самостоятелно работата си и ние като инстанция, която дава парите трябва да упражняваме много тесен контрол и в момента, в който се появят случаи на упражнено насилие или нещо подобно, ние трябва да имаме много бърз механизъм да се намесим и да регулираме нещата. Иначе месечната заплата, която получава един учител в детската градина е около 2500 евро (бруто, преди удръжките). Колкото до въпроса за мотивацията в една толкова трудна професия, той наистина е централен.

Мотивацията може да се постигне чрез микс от подкрепа, обмен между учителите и мерки за допълнителна квалификация. Всъщност в учителската професия ни е необходимо не само знание по дадения предмет, необходими са ни хора, които да обичат децата, а за да обичаш децата, трябва на първо място да обичаш себе си.

Повече за реда за записване в детските градини във Виена, за подбора на персонала, за финансирането, чуйте в интервюто с Юрген Чернохорски.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венцислав Станкев - президент на Национален Синдикат на пожарникарите и спасителите “Огнеборец”

Национален Синдикат на пожарникарите и спасителите “Огнеборец” отбеляза 25-годишен юбилей

Национален Синдикат на пожарникарите и спасителите “Огнеборец” отбеляза 25-годишен юбилей.  “На 18 януари нашата организация навърши 25 години от основаването си. Да си пожарникар и спасител не е професия, това е призвания и ако нямаш заложеното с себе си, инстинкта да помагаш на хората, изпаднали в беда при пожар, природно бедствие или ПТП, просто..

публикувано на 20.01.25 в 14:41

Въвеждат временна организация на движение в Перник за "Сурва"

Временни паркинги ще бъдат обособени в част от училищните дворове в Перник в дните на Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва", който ще се проведе от 24 до 26 януари.  За да се осигурят достатъчно места, движението по част от улиците в града ще бъде еднопосочно, като на една от лентите също ще може да се паркира. Заради рекордния брой..

публикувано на 20.01.25 в 14:29

Националната служба за охрана търси да назначи 30 нови служители

Националната служба за охрана (НСО) търси да назначи 30 нови служители на сержантски длъжности – 20 за охранители и 10 за шофьори. Изискването за кандидатите за длъжностите „младши сътрудник”- охранител и „младши сътрудник“- шофьор, е да са със завършено поне средно образование, като кандидатурите се подават от 21 януари до 26 февруари, включително...

публикувано на 20.01.25 в 14:06
Памела Костадинова

Памела Костадинова: Актьорската професия не е избор, а призвание

Памела Костадинова   е последна година студент в Нов български университет, специалност “Актьорско майсторство“. Макар все още да не е завършила образованието си, тя вече има участие в няколко филма, които сме гледали на малкия екран.  При гостуването си в предаването "Добър вечер, София“ тя разказа какво я мотивира в избора ѝ театралното..

публикувано на 20.01.25 в 13:33
Д-р Ивета Рашева, главен редактор на сп. “Библиотека”

2025 г. ще бъде Година на глаголицата в Националната библиотека

През 2025 г. се навършват 1170 години от създаването на глаголицата от светите братя Кирил и Методий. Именно затова, 2025 г. ще бъде Година на глаголицата в Националната библиотека. Д-р Ивета Рашева , главен редактор на сп. “Библиотека”, е особено свързана с темата за глаголицата. По нейна инициатива тази година ще бъде наречена Година на..

публикувано на 20.01.25 в 12:50

Столичният инспекторат наложи 9 акта заради мръсния въздух

158 проверки е извършил Столичният инспекторат от петък до неделя (17-19 януари) във връзка с прогнозата на НИМХ за очаквания потенциал на замърсяване на въздуха с ФПЧ10. При проверките са съставени 9 акта на нарушители. Броят на проверките на потенциални замърсители на въздуха от началото на годината е общо 545, а на актовете -  50. От тях: 252..

публикувано на 20.01.25 в 12:36

Извънредни автобуси са извозвали хора от Витоша вчера

" До последния човек са били извозени от планината . Проблемите са били решени в движение. Успели сме да се справим с тази трудна задача в ден, в който планината е достатъчно посещавана." Пускат допълнителни автобуси на градския транспорт до Витоша       Това съобщи пред БНР Владимир Лазаров, ръководител към център "Маркетинг" на Центъра за..

публикувано на 20.01.25 в 11:56