Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на село Мламолово: За да останат млади хора, трябват инвестиции

Малката Ивони, кметът Георги Александров и водещата Анелия Торошанова
Снимка: Олга Добрева
Тази неделя предаването "Радиокафе" се излъчи на НЧ "Зора-2001" в село Мламолово. Първият ни гост беше кметът на селото Георги Александров. 
В село Мламолово живеят 760 души, а кметът Георги Александров е на този пост вече 25 години. Преди три години е сменен водопроводът на селото по европейски проект.

Човек, който иска да работи, може да работи. Този, който милее за селото, може да даде всичко от себе си, каза кметът.

Село Мламолово съществува много отдавна, но няма точни сведения за първите заселници.В далечно минало, главно по време на древните траки и римско владичество, в старинното селище Мламолово са се намирали рудни находища от злато, което се е добивало с копаене или промиване. 

Селото е активно, тук основният поминък на хората са мините в Бобовдол, но за съжаление в последните години мините се закриват поетапно. Ако наистина това, което се говори, че и ТЕЦ „Бобов дол“ и откритият рудник „Христо Ботев“ ще бъдат закрити, ние ставаме една пенсионерска община, изрази своето безпокойство дългогодишният местен управник.

Има млади хора в селото, над 86 души, голяма част от тях започнаха да пътуват към София, Кюстендил и Дупница, за да търсят работа, обясни Георги Александров.

Статистиката също не е обнадеждаваща в демографско отношение, за последните 5 години в с. Мламолово са родени 10 деца, а същевременно за последните 10 години са починали 207 души.

През 1971 г. постъпих като кмет, току що излязъл от казармата , бях най-младият кмет в страната, спомня си Георги Александров.

Приех тази работа с много голямо задоволство. Хората бяха по-други, много се работеше. Беше приета една програма, село Мламолово да стане образцово работещо селище и благодарение на активната намеса на населението беше изградено Читалище „Зора“, имахме училище, което за съжаление беше закрито, имахме детска градина“, каза Александров.

С намаляването на раждаемостта общината беше принудена да закрие училището и сега децата от село Мламолово посещават детските градини и училищата в Бобов дол, обясни кметът.

Все още има патриоти, които завършиха висше образование в София и в момента работят в Мина „Бобов дол“, в община Бобов дол, добави управникът.

Преди три години е сменен водопроводът на селото по европейски проект. В селото има двама арендатори, които обработват над 12 хил. дка площ със съвременна техника, също закупена по европейски проекти, разказа Георги Александров.

В едно село, в което има вода, има ток, има хляб, това означава, че проблемите са малки, обобщи кметът.

Както тук, в нашето село, така и в община Бобовдол трябват инвестиции. Държавата трябва много активно да се намеси в този край, защото със закриването на мини „Бобов дол“ този край опустява, няма икономика и младите хора няма къде да работят. Иска ми се от сърце държавата да се намеси, да дойдат инвеститори, да се разкрие някакво предприятие, за да може да има къде да работят хората, категоричен е кметът . 

В село Мламолово всеки един празник се чества по един особен начин и тук се съхраняват българските традиции и обичаи.

Аз много държа на това като кмет и всеки един празник става празник на цялото село и всички участват в курбаните и в събора, каза с усмивка Георги Александров.

Празникът на селото се чества на 15 август - Свето Успение Богородично. Така се казва и храмът на селото - "Успение на Св. Богородица", който е построен през 1922 година.

Когато постъпих като кмет, църквата беше доста занемарена, но събрахме пари и чрез подписка, чрез свещите, които се продават, в момента черквата се намира в много добро състояние,  каза кметът.

Освен че е кмет от 25 години, Георги Александров е и дядо на малката Ивони Асенова, която е на 6 години и половина и която наричат „малката кметица“.

Тя идва в канцеларията, посреща гостите, пита ги какви са им проблемите, обясни гордият дядо.

Специално за „Радиокафе“ Ивони изпълни народната песен „Дъжд ми вали, сняг ми трупа“. Изпълнението можете да видите във видеото.

Целия разговор на водещата Анелия Торошанова с кмета на село Мламолово Георги Александров - чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..

публикувано на 08.04.25 в 14:51
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57