От Антарктика до Марс… науката на любовта, интернет на зомбитата, квантови компютри, какво е да имаш тяло на робот, да оперираш сърцето на новородено, да спечелиш Нобелова награда, са само част от темите, които Софийският фестивал на науката ни предлага. През 2018 година фестивалът включва над 100 събития с участието на над 80 вдъхновяващи учени от 17 държави.
Благодарение на партньорството между Министерство на образованието и науката, Столичната община и Британският съвет, всички събития за деца са безплатни и множество ученици ще имат възможност да участват в състезания и практически работилници, заедно със своите родители и преподаватели.
Днес, в първият ден на фестивала, ще се състои среща с проф. Фердинанд Валденбергер, който е един от водещите кардиохирурзи в Европа и част от екипа, направил първата в света успешна трансплантация на сърце на новородено. По-късно днес по повод 30-годишнината на българската база на Антарктика, посетителите ще могат да се срещнат с проф. Христо Пимпирев, директор на Българския антарктически институт и други учени-специалисти, които са част от българската експедиция.
Друга интересна тема, която ни предлага Фестивалът на науката, е свързана с бъдещето на Вселената след Стивън Хокинг. Програмата включва също изложби, лабораторни експерименти и демонстрации. Неделният ден ще бъде изпълнен с емоции и състезания между ученици като все още имате възможност да се запишете за участие.
В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..
Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..
По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..
И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..
Христо Добринов е възпитаник на Музикалната академия в София с флейта. Преди това е учил в Националното музикално училище и още преди да го завърши печели 1-ва награда от Националния конкурс „Млади музикални дарования“. След дипломирането си в НМА е специализирал в Кьолн при един от доайените на флейтовото изкуство на XX век Робърт Уин. Свирил е в..
ГЕРБ-СДС е лидер при евентуални нови парламентарни избори, сочи последно проучване на Изследователски център „Тренд”. Изследването е реализирано по поръчка на „24 часа”. Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари тази година, чрез пряко, полустандартизирано интервю лице в лице, сред 1003 пълнолетни граждани. Една от новините на това..
За трета поредна година на, 14 февруари, екипът на Lampa Collective организира акустичен концерт на свещи в известен столичен клуб. Този път специален герой, лице на събитието ще бъде младата певица с впечатляващ глас (и финалист в ТВ шоу за таланти) - JENYKA, подкрепена от виртуозния китарист Рангел Георгиев. Тази специална вечер, посветена..