От Министерството на науката и образованието подготвят два големи проекта по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж", които трябва да стартират през следващата учебна година. Първият проект е за преодоляване на образователните трудности в училище, който ще е продължение на проекта "Твоят час".
"Допълнителните обучения по проекта целят да подкрепят всеки ученик, за да бъде компенсирано неговото изоставане. Това ще стане не само с помощта на учителите, но и на други специалисти в училище, като психолози и ресурсни учители", обясни Вълчев.
"Вторият проект е за допълнително обучение по български език в детските градини на децата, чийто майчин език не е българският. Ще има и система с индикатори, за да се следи увеличаването на децата в задължителната предучилищна и училищна възраст по общини", добави образователният министър.
Предвижда се през следващите 3-4 години заплатите на учителите да бъдат вдигнати двойно, стана ясно още от срещата. Министър Вълчев припомни, че от тази година е въведена регионална диференциация на финансирането, тъй като в по-малките населени места по-трудно се мотивират млади хора да работят като учители. "Средствата, отделени за допълнително заплащане на тези учители, са в размер на 12%, т.е. около 50 млн. лв.", каза министър Вълчев.
Сред другите приоритети на министерството е финансирането на специалности с недостиг на пазара на труда в професионалните гимназии. За тази година са отделени 3 млн. лв. за тях, като се предвижда да бъде прието постановление за защитени специалности в професионалните гимназии, които да могат да се преподават в маломерни паралелки.
"Предвижда се през следващата година голям проект за дигитални умения, който ще е по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж"", обяви още министър Вълчев. Той уточни, че първата дейност по проекта ще е за създаването на т.нар. отворен образователен облак /електронно съдържание с хранилище/, до което ще има свободен достъп и в него ще има безплатни електронни уроци. Чрез втората дейност ще се обучават учители за преподаване на дигитални умения на учениците, а третата дейност ще е за въвеждането на компютърно моделиране в училище - от трети клас.
Още по темата - чуйте в звуковия файл.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..