Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дзен и изкуството да се поддържа... велосипед

Снимка: Архив
Тази седмица в предаването "Вашият глас" обърнахме внимание на велосипедистите в София.

Припомняме, че миналата седмица колоездач блъсна дете в Южния парк и избяга. Малкото момиченце вече е добре и си е вкъщи. Решихме да потърсим мнението на хората, които през седмицата се разхождаха в парк "Заимов". Защо това място, както и всички паркове в София, след 17.00 часа и в почивните дни се пълни с велосипедисти, които карат бясно и трудно могат да убият скоростта, когато на алеята изкочи малко дете.

Трябва ли да бъдат обособени алеи в парковете, на които ясно да бъде обозначено, че това е място за велосипедисти? Ако има такова място, ще се спазва ли забраната за каране на колело по всички останали алеи в парковете?

Екипът ни се разходи до парка "Заимов" през седмицата, където срещнахме баба и внуче с колело, които обясниха, че излизането им в парка често е свързано с напрежение и притеснение. Бабата признава, че не изпуска детето от очи.

Общината все пак обмисля да въведе ограничение на скоростта в парковете, като превантивна мярка, която да ограничи бързото каране на велосипеди. Това съобщи през седмицата кметът Йорданка Фандъкова, а причината за въвеждането е инцидентът от 9 май.

Ще очакваме решението на Столичния общински съвет за ограничение на скоростта в парковете. Факт е, обаче, че голяма част от велосипедистите не знаят, че има правила, по които са длъжни да карат. Например, при пешеходна пътека велосипедистът е длъжен да слезе от колелото и да пресече улицата като пешеходец. Друго изискване е колоездачите да са със светлоотразителна жилетка, когато е тъмно и извън населените места.

Друго от правилата гласи, че велосипедистите трябва карат по велоалеите и вдясно на пътните платна. Тротоарите не са място за колела, но и велоалеите не са място за пешеходци. Южният парк и Борисовата градина са предвидени във велосипедната мрежа на Столичната община, както и подобна велоалея ще има след ремонта на Западния парк, който предстои да започне до няколко седмици.

Обособяването на велотрасета обаче означава вкарването на транспортни мрежи през парковете. Това, че хората все по-често предпочитат карането на велосипед пред автомобил, наистина е похвално, но трябва да се урегулира. Според Михаела Райкова от сдружението "Велоеволюция," обаче, ако бъде приета наредба за ограничаване на велосипедистите в парковете, тя ще си противоречи с изказвания на общинарите от преди няколко години, когато велосипедистите са изпращани да карат колела само в праковете.

Може би наистина, когато сме на колело, ни пречат тези, които са пеша, а когато сме пеша и на разходка в парка, ни пречат велосипедистите. Вероятно истината отново е някъде по средата.

"Всеки ден истината тропа на вратата ти, но ти я отпъждаш с вик "Върви си, търся истината!". И тя си тръгва".

                                                                                                                                                                          Робърт М. Пърсиг

Цялото предаване - чуйте в звуковия файл.

Ако и вие имате конкретен случай, свързан с институциите в София, и не знаете към кого да се обърнете - потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл glas@bnr.bg, както и на телефон 02/ 9336 200. Не забраявйте да оставите вашето име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Галя Георгиева

С. Житен и неговата добра среда

Днес Радиокафе гостува на  с. Житен  в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са  Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и  Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...

публикувано на 06.07.25 в 11:58
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46
Данита Заричинова

Колкото по-малък досег с пластмасата, толкова по-добре за нас

За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.  Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..

публикувано на 05.07.25 в 10:40

Как да пътуваме спокойно и безопасно с деца, когато отиваме на почивка

Анита Гергова  е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..

публикувано на 04.07.25 в 17:17