Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От стъклото на прозорците до стъклената фасада на новото летище в Истанбул

Снимка: pixabay.com

Лятото чука на вратата и знаем, че ремонтите и особено подмяната на дограмата са на дневен ред. Важно е обаче да знаем какви качества да търсим в една дограма. В Европейския съюз има доста регулации. Когато правим избор, не е нужно да е най-скъпата, защото това не я прави най-функционална. Трябва да помислим за какво ще платим, и по конкретно на какво най-много държим? Хубаво е първо да се огледаме в страничните фактори. Оживена ли е улицата, където живеем? Духа ли често силен вятър? Влажно ли мястото което обитаваме? Ако вземем предвид тези неща можем да наблегнем устойчивост на атмосферния фактор, водоустойчивост, топлинна защита или шумоизолация.


Всеки един параметър на защита се разделя на класове. Устойчивостта на вятър има шест класа, водоустойчивост - 10 класа. При стъклата пък има нива на светлинна и слънчево топлинна пропускливост. При PVC профилите има няколко класа, според дебелината на рамката. По-тънкият профил може да е по-евтин, но шумоизолацията, стабилността и трайността ще са ниски. Най-добре е да изберем клас А, гарантиращ топ качество. Разбира се по-високите параметри водят и до по-висока цена, за това трябва да се съобразим с възможностите си. Естествено най-хубаво е да има оптимално съотношение между цена и качество.

Хубавите прозорци са в стъклопакети с полирани стъкла, понякога и със слънцезащитно покритие. Евтиното стъкло води до непредвидени нови разходи.
Един от най-важните елементи при ПВЦ прозорците е стъклопакетът. Именно той в голяма степен определя топлопроводимостта. Стъклопакетите се състоят от две или повече стъкла, разделени помежду им от камера, запълнена с въздух или с газ.

На пазара най-търсени са енергоспестяващи стъклопакети. При тях на вътрешната страна има нанесено фино покритие от сребърни йони. Това води до по-малка топлопроводимост,  в сравнение с обикновеното стъкло. Другият важен факто е, с колко камери е стъклопакета. Най-разпространени са еднокамерните, като все по често хората избита двукамерни, и в много редки случаи трикамерни, но при тях цената се покачва доста, което ги прави и не предпочитани.

За изолацията при стъклопакетите е важно дали са пълни с газ и какво е отстоянието между отделните стъкла и каква е дебелината на използваното стъкло. Най-често стъклопакетите се пълнят с аргон, а при качествено изпълнение може да бъде запечатан близо 20 години. Дебелината пък не трябва да е по-малко от 4 мм, защото тогава прозорецът няма да може да изпълни функцията си.

Една от най-големите компании за производство на стъкло в Европа развиваща дейност в над 10 държави, има завод и в България. Той е разположен в Търговище. Над 3000 души изработват стъкло за най-различни нужди, от обикновени прозорци до финиш на фотоволтаични панели и автомобилни стъкла. Доказателство за българското качеството е стъклената фасада на строящото се в момента най-голямо летище в света, това в Истанбул. За предизвикателствата при изпълнението на този голям проект чуйте повече в интервюто на Божидар Янев с Виктор Керчев.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..

публикувано на 08.04.25 в 14:51
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57