„Шинрин-йоку. Изкуството и науката на горското къпане“ на д-р Цин Ли- доцент в токийския медицински университет „Нипон“ ни въвежда и запозанав с предимствата на т-нар. горско къпане (изд. „Хермес“).
Това е тренд, който е на път да измести по популярност практикуването на йога – отбеляза пред Радио София редакторът на книгата Даниела Атанасова. – Този метод ни дава най-лесния способ да си набавим все по-дефицитния витамин П (Природа).
И в случая разходката в гората няма за цел физически упражнения, а пълноценно потапяне и усещане с 5-те сетива на природните ресурси – въздух, звуци (на птици, на река или водопад), вкусване на диви плодове…
"Шинрин-йоку е като мост – когато отворим сетивата си, този мост ни свързва с природата– пише д-р Ли. - Двучасовото горско къпане ще ви помогне да се откъснете от света на технологиите и да забавите темпото. Ще върне съзнанието ви към настоящия момент, ще облекчи стреса и ще ви изпълни със спокойствие."
Прекарването на време сред природата повишава способността за намиране на решения и креативността с 50%, твърди авторът.
Ние (японците) сме цивилизация на гората – обяснява д-р Ли, но формулира и съвети, които всеки може да изпълни, независимо в кой град живее. Според автора градските паркове също могат да ни заредят, стига съзнателно да го посещаваме и "да се къпем" в тях...
Чуйте целия разговор на Георги Нейков с Даниела Атанасова.
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..