Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Морски и планински фестивали изпълват лятото

Снимка: Facebook/The Sun Tribe Open Air Festival
Слънце или дъжд, лятото си е лято и е изпълнено с добро настроние, усмивки и музика. В следващите няколко дни пък предстоят много забавни фестивали - морски и планински, които ще се погрижат за доброто ви настроение, а ние ви поднасяме ценна информация за някои от тях.

Боровинкови нощи ще завладеят хижа „Амбарица“ в Стара планина от 27-29 юли. Пет години след началото на ренесанса на хижата, който фестът спонсорира, тя вече е като оазис насред Троянския Балкан. Театър, музика от Таралежков и Ко. и от ученици на цигуларя Марио Хосен, мекици с боровинково сладко, планински коктейли, състезания по цепене на дърва, уроци по танци, занаятчийство и образователни беседи предлагат домакините от хижа „Амбарица“. За най-социалните посетители е осигурен безжичен интернет. Зад фестивала се крие благотворителна мисия - възстановяване на товарната въжена линия. Входът за всички е безплатен.

Най-дългото за века пълно лунно затъмнение ще се надвеси над плаж Червенка, Черноморец, в 22:30 часа на 27 юли под звуците на  инструменти като хенгдръм и калимба. Тази нощ ще бъде преход към феста „Ritual Gatherings“,  който пуква по изгрев слънце на 28 юли с медитация, следвана от йога, масажи, звукова терапия и ритуал по посрещането на нощта. Хавайско барбекю ще е на ваше разположение, а също и ястия, приготвени от шефовете Божана Кацарова, Георги Бойковски и Том Халпин. Изкуство, мода и племенни бижута ще ви очакват в арт кътовете, а през цялото време ще звучи "музиката като обединяваща сила", излизаща изпод пръстите на наши хаус/техно артисти и гости от Мексико и Германия.

Музика, спорт, работилници, арт инсталации, пълно къмпинг оборудване от хамаци, маси, пейки, огнища и дори дронове пък очакват ентусиастите на  „Sun tribe open air fest“ в Отманли на 27-28 юли. Входът отново е свободен, а музиката разнообразна - реге, дъб, джънгъл, рага, дръменбейс, хип-хоп и брейкбийт. 

Съчетание от море и планински гори, отдалеченост от други населени места, най-дългата ни плажна ивица - цели 12км., и едно от най-добрите места по Черноморието за сърф, уиндсърф и кайт. Всичко това описва Шкорпиловци, а най-новият му плюс е, че за втора година става терен за „Where We At“ фестивал на 27-28 юли.

За да се почувствате върховно, можете да посетите „Pereliko eco jazz festival” в Родопите на 28 юли. Новото издание на еко феста ни кани на една поляна с музиканти от девет държави и ни носи послание - да пазим планината и българската природа.

Свободен фестивал на безвремието ще завладее старозагорското село Тъжа от 27-29 юли. "Ела като гост, стани организатор" е мотото на феста, който обединява творческият дух на хората и природата. Вече четвърта годинав няколко летни дни старозагорското село се пълни с хора, готови да водят безплатни уроци и работилници (този път по психология, плетене, йога, медитация, индийски танци, изработка на дървени лъжици). Организаторите казват: „Спането е на палатки, храната - обща, но сготвена с донесени от нас продукти, а усещането за безвремие – гарантиран“.

На авантюристите ще препоръчаме „Brittunculi Music Festival 2018“ в село Крушево, община Севлиево, на 27 и 28 юли. Два дни на жива музика и приятелство обещава англичанинът Джонатан Тейлър, който от 7 години живее в Крушево и преподава английски език на деца в Севлиево. За четвърта поредна година фестивалът ще представи акустични рок групи и много добро настроение сред природата в село Крушево.

Повече за летните фестове, които предстоят - чуйте от Луиза Лазарова и Роман Михайлов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35