Сред знаменитостите, осмелили се да застанат пред обектива, прикривайки телата си единствено с удивителните морски създания, изпъкват имената на актрисите Хелена Бонъм Картър, Джуди Денч и др. Провокативната изложба е част от световно движение FISHLOVE, посветено на опазването на моретата и океаните от разрушителните риболовни практики. По тази причина към всяка от фотографиите присъства и информация доколко съответният вид се добива устойчиво и дали е подходящо да го използваме като потребители.
Наскоро доклад на Организацията по прехрана и земеделие на ООН алармира, че годишната консумация на риба се увеличава два пъти по бързо от нарастването на населението на Земята. Днес средното количество изядена риба на човек възлиза на над 19 килограма годишно, което е два пъти повече, отколкото преди половин век. В резултат само за 4 десетилетия морските видове са намалели с 39%. Статистиката показва, че глобалното „производство“ на риба, включващо както аквакултури, така и риболов, възлиза на 171 милиона тона за 2016 г. А в същото време повече от 800 милиона души на планетата зависят от морските животни за храната и доходите си. 98% от тях живеят в развиващите се страни.
В контекста на тази стряскаща тенденция основната цел на кампанията е да обърне общественото внимание към неустойчивите риболовни практики, които с бързи темпове унищожават морските екосистеми. На откриването на изложбата ще присъства и ръководителят на WWF България - Веселина Кавръкова. Тя ще разкаже повече за проблема със свръхулова, как природозащитната организация се бори с него и как всеки един от нас може да допринесе за решаването му. Ценни потребителски съвети под формата на игра с възможност за награди посетителите ще намерят и на интерактивна инсталация - фризер, предоставена от WWF.
Колоритната изложба е включена официално и в поредицата от събития, посветени на Европейския ден на морето, координирани от Европейската комисия. Тя ще се проведе от 26 юли до 27 август в галерия Credo Bonum по инициатива на д-р Атанас Грозданов от Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и с дейната подкрепа на WWF България. Входът е свободен.
Фотографите, участвали със свои снимки, са различни. Очакваме инициаторът за изложбата Никълъс Рол да гостува в България.
Повече подробности чуйте от д-р Атанас Грозданов.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..