Водата - без нея не можем. Почти 70 процента от земната повърхност е покрита с вода, но само 2,5% от водата в света е прясна - останалата е солена и е част от световния океан. Реално погледнато, само 1% от водата е едновременно прясна и леснодостъпна, останалата е част от ледници и снегове.
Да се концентрираме върху Европа - според последните данни на Европейската агенция за околната среда само 40 на сто от водата на Стария континент може да бъде определена като добра, според стандартите на Европейската директива за водата от 2000 година - тук под "вода" разбираме езера, реки, крайбрежни води. В този важен момент за развитието на "водната" европейска политика в рамките на австрийското председателство на ЕС във Виена се проведе Петата конференция за управление на водата. Много теми бяха засегнати - свързани не само с моментното състояние на водите в Европа, но и за бъдещите предизвикателства като влиянието на климатичните промени върху водните ресурси или пък увеличаващото се количество микрочастици във водата.
Водата в градовете - друга много важна тема, която беше обсъдена, тъй като (отново според статистиката) 60% от европейските градове използват прекомерно количество вода, т.е. в това отношение има сериозно поле за подобряване, което включва и загубите от течове във водопроводните системи.
Да се върнем на чистотата на водата - по този показател (според доклад от юни 2018) най-добре се представят реките в Естония, Словакия и Румъния. В Естония процентът от тях, който може да бъде определен като добър или много добър е над 70, в Румъния и Словакия - над 60. У нас 43.2 процента от водата в реките влиза в тази категория – как 6ще оценим този факт зависи от това дали ще се сравняваме с Румъния или с Унгария, например, където едва 8% от водите отговарят на европейските стандарти. При езерата Австрия е лидер по чиста вода, следвана от Естония (отново) и Швеция, като и у нас процентът е доста висок - над 55.
Според еврокомисар Кармену Вела, който отговаря за околната среда, картината във водния сектор в Европа е "смесена", но има няколко добри новини - едната е, че качеството на водата, която пием, се подобрява, макар и бавно, а другата е, че реките в Европа постепенно се прочистват и се връщат в естествените им корита, след като се премахват много от изкуствените прегради и препятствия в тях.
Ако се придържаме към стандартите от Европейската директива (в която е заложено тези стандарти да бъдат достигнати от всички европейски държави до 2015 - включително и за биоразнообразието в реките и езерата), ще видим, че повечето страни в Европа все още са далеч от тях.
Затова и Петата конференция за водата и нейното управление, заложена в официалната програма на австрийското европредседателство, бе толкова важна и събра над 400 експерти и представители на всички нива на европейската администрация. Реално погледнато, в скалата на жизненоважните елементи на съществуването ни, водата би заела лидерска позиция. А управлението на водните ресурси все още е една от ключовите теми в ЕС. В момента тече fitness check на цялостното европейското законодателство в сектора, за да се определи дали то е достатъчно ефективно и адекватно.
Любовта към цирка и цирковото изкуство, както и живота на колела, явно се предава от поколение на поколение. Доказателство за това са Еми Велкова и Стивън Караолис, които идват от циркови фамилии. “Около теб има летящи хора, красиви костюми, пера, животни. Все неща, които на нормалните хора, които ходят на работа и се прибират вкъщи, са им малко..
На 27 февруари 2025 г., Софийският филиал на Съюза на свободните писатели организира творческа вечер "Морето е живо“, посветено на поета, редактор и журналист, почетен гражданин на Бургас - Тома Бинчев. Пред Радио София събитието представиха директорът на театър "София” Ириней Константинов, литературният историк проф. Михаил Неделчев,..
Киноизкуството се обединява около "Общото между изкуството и образованието" – една напълно безплатна инициатива, свързана с кинопрожекции и последващи дискусии с ученици в столични училища . В предаването “Добър вечер, София“ гостуваха актрисата Мина Маркова и режисьорът и сценарист Йордан Михайловски , които разказаха за съвместната им..
След като на 17 февруари т.г. Върховният административен съд (ВАС) окончателно прекрати предсрочно пълномощията на Георги Кузмов като кмет на столичния район "Оборище" заради съдружие в две фирми, днес започна предизборната кампания за нов избор. Председателят на Общинската избирателна комисия (ОИК) Полина Витанова съобщи пред БТА, че..
Няма "двоен аршин" при решенията за отстраняване на районни кметове, увери председателят на Общинската избирателна комисия-София Полина Витанова пред Нова телевизия по повод отстраняването на кмета на район "Слатина" Георги Илиев . Според нея решенията са идентични. Преди Илиев бяха отстранени и кметовете на "Илинден" Емил Бранчевски..
Този вторник (25.02.25) ще бъдат връчени наградите на победителите в литературния конкурс "Под върха". Организатори за девети пореден път са младежите (поне духом, както казват те за себе си) от Софийски планински клуб. Конкурса за кратък разказ "Под върха" събира невероятни разкази още от 2015 година. Тазгодишната тема – „В търсене на върха“ –..
Чуйте повече в разговора на Константин Лавсов, както и в анкетата на Ана Попова в двата звукови файла .