Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейските болници отказаха да извършват белодробни трансплантации на български пациенти

Доктор Михаил Христов - директор на Изпълнителната агенция по трансплантация.
Снимка: Министерство на здравеопазването
България е получила отказ от всички европейски страни да извършват белодробни трансплантации на български пациенти, обяви директорът на Агенцията по трансплантации д-р Михаил Христов. В момента се водят преговори с чужди болници да изпратят лекарски екипи, които да извършват операциите в България, като същевременно да обучават български специалисти, защото тези трансплантации в момента не се извършват у нас. 
Първите срещи са насрочени за понеделник, 22 октомври, когато в София пристигат екипи от болницата в Истанбул и от Белодробно-трансплантационния център в Хановер, посочи Христов по време на церемонията по открива на Европейската седмица на донорството, която се проведе в Университетската болница "Света Екатерина".   
По предварителна оценка на чуждите медицински екипи, в България има добра база за извършване на белодробните трансплантации - в лечебните заведения, в които и в момента се извършват трансплантации на други органи - това са болниците "Света Екатерина" и "Лозенец".
След церемонията директорът на Агенцията по трансплантация посочи, че очаква извършването на операции у нас, дори и от чужди хирурзи, да бъде по-евтино, отколкото изпращане на пациенти в европейски клиники. В България има възможност за рехабилитация на трансплантираните, а това е сред основните изисквания за извършване на тези операции.
За да станем член на Евротрансплант, няма изискване страната ни да изпраща в европейски страни определен брой органи, обясни още д-р Михаил Христов. 
Повече по темата - чуйте в звуковия файл. 
Преговорите с чужди клиники за извършване на белодробни трансплантации на българи там, също продължават. Още за ситуацията с донорството у нас - очаквайте в следобедния блок на Радио София.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59