В петъчното ни "Радиокафе" гостува една красива и талантлива пианистка. Името й е Дора Делийска, от 2000-та година живее в най-музикантския град в света - Виена, а сега е в София за концерт със Софийската филхармония, посветен на ... Унгария.
Определено много музикални култури се преплитат в нашия разговор, който обаче започва от инструмента, на който ще свири Дора Делийска на концерта в събота. Това няма да е някой от роялите на зала България, не, роялът си идва с нея от Виена. От няколко години Дора Делийска е музикант на Bosendorfer и те се стараят винаги, когато могат, да й "изпращат" най-подходящия за конкретния концерт роял. Това обаче е първото международно пътуване на роял. "Досега ми се е случвало в рамките на Австрия да местят роял от един град в друг, както и в Китай, където бях на турне - но там отново ми изпращаха роял от един град в друг, но сега за първи път пътува с мен зад граница" - разказва с усмивка Дора Делийска.
Въпросният роял пък ще остане в зала "България" две седмици. Известни български пианисти са поканени да го "тестват" и да решат дали да остане и по-дълго.
Концертът е в събота от 19 часа с изцяло унгарска програма и е точно в деня след датата, на която празнуваме приятелството между Унгария и България. Гост-диригент ще бъде Габор Холерунг, който е избрал "Танци от Галанта" от Золтан Кодай и Концерт за оркестър от Бела Барток. Дора Делийска ще изпълни Унгарска фантазия за пиано и оркестър от Лист - бляскава, виртуозна творба, свободна като форма, с много фолклорни мотиви. Ференц Лист, оказва се, е знаков за музикалната кариера на Дора Делийска: Първият ми издаден диск беше изцяло с негови произведения, дебютът ми в Музикферайн във Виена беше с неговата соната, която е не само обемна и трудна, но и много задълбочена - тогава именно усетих една дълбока връзка с Лист и неговата музика.
Първоначално е очарована от темперамента и характера на композитора, после е запленена от многото пластове в неговата музика. Добри думи и похвали за интерпретацията й на творби на Лист има много, включително и от Лесли Хауърд, който се счита за един от големите изследователи и познавачи на музиката на Ференц Лист.
Чуйте целият разговор на Лили Големинова с Дора Делийска - ще чуете какво мисли тя за Виена и защо толкова харесва София през есента, за проекта й "Етюди и прелюди", зад който стои много и интерпретационна, и изследователска работа, за наученото от прочутата Оксана Яблонска и за какво ли още не.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..