Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С начина, по който празнуваме Коледа, показваме отношението си към семейството

Снимка: Pixabay
Дни ни делят от началото на декември, а голяма част от децата вече и у нас са нетърпеливи да започват отброяването на дните до Коледа. В градинката пред Народния театър вече се усещат хубавите празнични аромати и греяно вино от започналия седми традиционен германски Коледен базар. На предпразничните коледни настроения, свързани с коледните или зимни базари, е посветено предаването “Радиоприемница” тази седмица.

Тези базари в Европа имат многовековна традиция. Предполага се, че първият е организиран през 1384 г. в германския град Бауцен, макар че за техен предшественик се приема декемврийският базар във Виена, съществуващ от 1294 г. През 350 г. пр. Хр. тогавашният епископ на Рим Юлиус I обявява 25 декември официално за рожденна дата на Христос, разказва Костадин Младенов - екскурзовод с над 30-годишен опит.
След това през 1535 г. Мартин Лутер създава обичая да се раздават коледни подаръци, дотогава са се раздавали подаръци само на Никулден. Така се формират днешните обичаи, през вековете Германия, Австрия, Швейцария развиват до степен култура на Коледа всички тези обичаи, които са насочени към любовта и сплотеността на семейството, както и към смирението и общуването с Господ.

В Германия коледният сезон започва с първата неделя на т.нар. адвент (от лат. - “пристигане”) или четири седмици преди Коледа, започва отброяването на дните с т.нар. адвент календари, които отброяват всеки оставащ ден във вид на бонбони или с палене на свещ всяка седмица след неделния обяд, която се слага на венец, обяснява Младенов.

Екскурзоводът разказ също, че един от най-старите базари в Германия е този в гр. Нюрнберг. След войната, през 1948 г. този град е почти разрушен и тогава кметът на града поставя началото на традицията младо момиче да казва пролога на Коледа пред града, като тази традиция се развива и до днес. Сред старите базари са тези в Хамбург, Дюселдорф, Берлин, Мюнхен. В тези градове има по няколко коледни базара със свои традиции.

В Германия от доста време има и средновековни Коледни базари, на които се пресъздават сцени от живота на германците и затова може да се каже, че ако човек посети Германия по време на коледните базари, може да научи с много по-голяма пъстрота и подробности историята на този народ. Коледните празници във Виена са комбинация между празниците в Германия и традициите, които се появяват след XIII в. във Виена. Ако до тогава изображенията на рождественската сцена са представяни по-реалистично като бедно семейство, то след това започват да се използват хора, които да пресъздават сцената, след XVI век се изработват фигури от дърво, а XVIII век. в тези дървени фигури се прибавят и движещи се елементи.

Общината на Виена има специален отдел, който работи с голям екип всяка година, за да направи по-интересни и ефектни тези коледни базари. Така например тази година има изработен над 20- метрова стена, на която върху дърво са изрисувани Витлеемските ясли. При австрийците в началото коледни базари е имало само при богатите в двореца Шьонбрун, постепенно традицията става по-масова. Този екип към Общината е причината през последните 20-30 г. да се създадат и много допълнителни базари. През 1994 г. се създава Арт коледен базар във Виена, на който млади хора представят различни арт продукти от сценки, рисунки, иновативни техники за представяне на празника и това обогатява Коледните базари във Виена.

Австрия е държавата, която развива Коледните базари и празнуването като култура. Напълно постижимо е с кола за седем-десет дни да се направи пътуване през Австрия, Германия и Швейцария, където да бъдат обходени градовете с популярни коледни базари.

В Швейцария коледните традиции са почти същите като в Германия, защото държавата е била част от Германия, но различните градове имат различни традиции. По-интересни са базарите в Базел и Цюрих. От начина, по който празнуват германците Коледа, личи как са загрижени за семейството и за децата си, защото и във Виена, и в Германия, и в Швейцария от 1800 г. насам има тенденция непременно да се увличат децата в празнуването на Коледа - всяко дете да има участие с песен, направата на някакво лакомство. В Германия е традиция на всеки Коледен базар духов оркестър да свири музика. През деня малки детски оркестри свирят на базарите. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отпускат близо 800 хил. лв. допълнително за издръжка на ученици в защитени специалности

Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда.  Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..

публикувано на 04.12.24 в 18:35

"Форум", 04.12.24: Само нещо мащабно би възпалило гражданите за протести

Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..

публикувано на 04.12.24 в 18:10
Снимки: BG Бъди активен

След кампанията "Ден на спорта в училище" много от децата ще се движат повече

Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..

публикувано на 04.12.24 в 17:25

Червенофигурната керамика от некропола на Аполония Понтика "разказва" за представите на античните хора

В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..

публикувано на 04.12.24 в 16:59

Цената на кафето ще остане висока, но няма да се покачва

През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..

публикувано на 04.12.24 в 16:35
Проф. Георги Димитров

Проф. Георги Димитров: Регулациите в социалните мрежи засега са единствено тези, които платформите си наложат

Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..

публикувано на 04.12.24 в 15:30
Десислава Хинчовска от Ротари клуб София-сити разказа за една кауза на доброто

Предколедни истории, вдъхновени от коледния дух на "Sofia Christmas Fest"

Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..

публикувано на 04.12.24 в 15:25