Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден".
Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна.
Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и индология. През 1996 основава Ведическо училище в унгарската столица, където при отворени врати се изнасят програми по хиндуистка философия и култура. Свами Тиртха живее в малък ашрам в Унгария, пътува много, води лекции и беседи на духовни теми. Автор е на 4 книги. Световно признание му носи именно "Черната книга - медитации за всеки ден", написана преди 3 години.
Пиарите обичат да представят Свами Тиртха като любим автор на Роби Уилямс и Боно, но това не може просто да си го измислят, ако музикантите не са го казали, нали?
Всички камо млади търсим отговори и дълбокото значение на много понятия и ценности, обясни пред БНР-Радио София индологът монах. Така е започнал и той да се интересува от по-висши идеали, от това да бъде по-добро и духовно извисено човешко общество.
По пътя към хармонията в живота си той се среща със своя учител. След години практика се присъединява към един монашески орден.
Преди около 30 години за пръв път идва в София и – по думите му – пътуването му и досега продължава да е интересно.
"Опитвам се да живея според думите си и да говоря според живота си. Да създам хармония между теория и практика", отбеляза Свами Тиртха. И изреди някои от своите принципи в живота.
"Използвам универсален език – от сърце към сърце. И това много помага. Докосването до душата е предпоставка за разбиране.
Човешкото същество се изправя пред универсални предизвикателства. Но има и фундаментални принципи, които остават с векове, независимо от промените.
Първата крачка за човек е да разбере, че не е постигнал съвършенство.
Ако сме удовлетворени от това, което имаме, нямаме мотивация за промени."
В момента Свами Тиртха подготвя още 2 книги, които приближават до светлината и биха довършили духовното пътуване.
За превода съдейства Виктор Францес, който разказа и своя път към тази тематика, как е започнал да намира отговори на много свои въпроси именно когато е започнал да чете книги от тази област.
В разговора на Лили Големинова ще чуете защо тази книга е "черна, как сме свързани с известните хора и защо с готовност отговаря, че е удовлетворен от живота, но не и дали е щастлив.
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...