Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикалният театър изпраща една ползотворна и специална година

В деня, когато се отбелязват точно 100 години от първата постановка на “Царицата на чардаша“ от Имре Калман, в предаването “Радиоприемница” гостува директорът на Националния музикален театър Мариана Арсенова. През февруари 2018 г. се отбелязва и 100-годишнината от професионалната оперета в България. Затова и годината е много специална.

Тази година беше изключително ползотворна за Музикалния театър. Искахме да направим премиери на най-силните заглавия, които са от областта на класическата оперета, българската оперета и световния мюзикъл, посочи Арсенова.
За 100-годишнината е предвидено и валидиране на пощенска марка, което трябва да стане през декември.

В момента музикалният театър се готви за Новогодишния оперетен бал на 28 декември от 19.00 ч. в зала 1 на НДК. Това ще бъде третото, след две успешни издания.

Според Арсенова този Новогодишен бал може да стане традиционен, защото няма нищо по-подходящо за тези празници от оперетната музика. Хората дори не си дават сметка, че цялата тази вълнуваща музика, която звучи от радиостанциите, телевизията и навсякъде другаде в концертните зали, по тези празници обикновено е оперетна музика, обясни Арсенова.

Наред с Новогодишния оперетен бал, който събира най-хубавото от оперетната класика, в театъра подготвят и традиционни коледно-новогодишни концерти, които тази година са на 22, 23 и 30 декември. В тези концерти ще има по-голям превес мюзикълът.Мариана Арсенова и водещата Катя Василева

Финалът на годишнината ще бъде през февруари 2019 г., когато е най-тежката, отговорната и най-обсебилата ни премиера - тази на култовия мюзикъл на Андрю Лойд Уебър “Фантомът на операта”. Премиерните дати са 25, 26, 27 януари, като до средата на февруари ще се играе само “Фантомът на операта”. Този спектакъл се отличава и с много сложен декор, както и с около 400 различни костюма, които ще бъдат демонстрирани. За първи път ще си позволим да играем на принципа на стаджоне, т.е. една поредица само от спектакли “Фантомът на операта”, тъй като чисто техническото обезпечаване не може да позволи да се редува това представление с други постановки от репертоара, допълва Арсенова.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиян Александров с Шанън Гейе

Кристиян Александров – от Акага до Ванкувър и (на 9 август) в Банско

Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..

публикувано на 20.07.25 в 19:11

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02