„Пях в хор „Детска китка“ 11 години. Пътувахме на доста турнета в цял свят. Причината да започна да пея е една от моите баби, защото и тя е пяла в хор „Детска китка“, имаше желание да продължа този талант като наследство. Най-вдъхновяващи за мен са емоциите на сцената.“
Пламена обича най-вече да пее поп и джаз, но също така не крие привързаността си към народната музика. Има солови изпълнения както в Шотландия, така и в България. Казва, че програмата й е доста натоварена, но с радост се заема с нови музикални проекти. В момента Пламена Пейкова съчетава успешно компютърните науки и музиката като популяризира българските песни и обичаи в Шотландия.
„Пея в рамките на различни събития в Шотландия. Някои от тях са организирани от университета, участвам и в „Деня на таланта“ на българската общност. Шотландците са много любопитни към българската култура, интересни са им традициите ни, искат да чуят нашите песни. Не само гайдите са общото между българите и шотландците. Всъщност си приличаме доста повече, отколкото съм очаквала.“
Грандиозен концерт по случай българския празник 3 март организира българската общност в Единбург. Събитието ще се състои на 10-ти март и ще събере на една сцена множество популярни български изпълнители и групи.
Повече за живота на Пламена и за концерта в Единбург - чуйте в звуковия файл
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..