Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антон Вълев: Всеки пациент е уникален и заслужава индивидуализирано лекарство

Лекарства от Великобритания може да поскъпнат до 30% или временно да изчезнат от европейския пазар, предупреждава председателят на Националната аптечна камара

Маг.-фарм. Антон Вълев
Снимка: DHU
Професиите на лекаря и фармацевта са двете страни на едно общо. Нито един от тях не е по-важен от другия. И двамата са нужни на обществото. Дейността им е разделена от векове, за да може взаимно да се контролират.

Това подчерта пред Радио София магистър-фармацевт Антон Вълев - управител на Централната научна аптечна лаборатория и председател на Националната аптечна камара.

Лекарите са специалисти да ви прегледат и да поставят диагноза. При яснота какво ще се лекува, фармацевтът е този, кой може да каже какви лекарства трябва да се прилагат, как си приготвят, какви са им взаимодействията.

За съжаление с годините хората започнаха да си мислят, че лекарят е специалистът и по диагнозата, и по лекарствата, а фармацевтът е едва ли не само продавач в аптеката.

Снимка: Личен архивНе само по филмите, а навсякъде по света визитациите в болниците се правят с лекар, клиничен фармацевт и медицинска сестра. Това е екип, категоричен е Вълев. Дори в британските и американските университети в последните години се говори за интегризъм в преподаването. След трети курс студентите от различни специалности учат заедно и заедно решават казуси с болни.

Едно време имаше лекарски консилиуми. В България се стигна до раздробяване на лечебната дейност – и на здравеопазването, и на фармацевтичната услуга. И лекарите, и фармацевтите работят самостоятелно и сами, няма с кого да се консултират.

Често пъти (да не кажем винаги) е добре при съставяне на тераповтична схема да се имат предвид персоналните характеристики на болния – възраст, килограми и други особености. Да се предпише лекарство, специално направено за него.
Но прави ли се това днес от лекари и фармацевти?

Към този момент в медицинските университети колегите студенти по медицина не изучават екстемпорално предписване на лекарства. Бъдещите фармацевти го учат, но като завършат образованието си почти няма къде да го работят, уточнява Антон Вълев.

Не трябва да разглеждаме пациента или само като храносмилателна система, или само – нервна система. Той е един организъм с всички системи едновременно. И наистина, реактивността на организма на различните хора не е еднаква. Традиция в предписването на индивидуализирани лекарства имат педиатрите и дерматолозите.

В Централната научна аптечна лаборатория развихме специфични технологии, с които можем и правим индивидуализирани лекарствени решения за различни специалности – капки за очи, капсули за гастроентерология, антибиотици, кортикостероиди…

Правим специални обучителни форуми за скоро завършили лекари – не всички знаят какво могат фармацевтите.

Пациентите са уникални и заслужават лекарства, съобразени с особеностите им.

В зависимост от това колко твърд Брекзит ще бъде приложен, лекарствата от Великобритания след излизането на страната от ЕС може да поскъпнат за България до30 % спрямо досегашните нива, твърди още Антон Вълев.

Някои от лекарствата са оригинални, няман генерични заместители и заради това ще пострадат и пациенти, и НЗОК. Е още една опасност – лекарствата ще трябва да се пререгистрират в ЕС, а това ще отнеме време, което е важно за болните, особено ако разчитат за скъпи иновативни или лекарства сираци.

По думите на маг.-фарм. Вълев тази година грипът води до по-нетипични усложнения, свързани с очите и бъбреците.

В приложения звуков файл чуйте повече от маг.-фарм. Антон Вълев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36