Това подчерта пред Радио София магистър-фармацевт Антон Вълев - управител на Централната научна аптечна лаборатория и председател на Националната аптечна камара.
Лекарите са специалисти да ви прегледат и да поставят диагноза. При яснота какво ще се лекува, фармацевтът е този, кой може да каже какви лекарства трябва да се прилагат, как си приготвят, какви са им взаимодействията.
За съжаление с годините хората започнаха да си мислят, че лекарят е специалистът и по диагнозата, и по лекарствата, а фармацевтът е едва ли не само продавач в аптеката.
Не само по филмите, а навсякъде по света визитациите в болниците се правят с лекар, клиничен фармацевт и медицинска сестра. Това е екип, категоричен е Вълев. Дори в британските и американските университети в последните години се говори за интегризъм в преподаването. След трети курс студентите от различни специалности учат заедно и заедно решават казуси с болни.
Едно време имаше лекарски консилиуми. В България се стигна до раздробяване на лечебната дейност – и на здравеопазването, и на фармацевтичната услуга. И лекарите, и фармацевтите работят самостоятелно и сами, няма с кого да се консултират.
Често пъти (да не кажем винаги) е добре при съставяне на тераповтична схема да се имат предвид персоналните характеристики на болния – възраст, килограми и други особености. Да се предпише лекарство, специално направено за него.
Но прави ли се това днес от лекари и фармацевти?
Към този момент в медицинските университети колегите студенти по медицина не изучават екстемпорално предписване на лекарства. Бъдещите фармацевти го учат, но като завършат образованието си почти няма къде да го работят, уточнява Антон Вълев.
Не трябва да разглеждаме пациента или само като храносмилателна система, или само – нервна система. Той е един организъм с всички системи едновременно. И наистина, реактивността на организма на различните хора не е еднаква. Традиция в предписването на индивидуализирани лекарства имат педиатрите и дерматолозите.
В Централната научна аптечна лаборатория развихме специфични технологии, с които можем и правим индивидуализирани лекарствени решения за различни специалности – капки за очи, капсули за гастроентерология, антибиотици, кортикостероиди…
Правим специални обучителни форуми за скоро завършили лекари – не всички знаят какво могат фармацевтите.
Пациентите са уникални и заслужават лекарства, съобразени с особеностите им.
В зависимост от това колко твърд Брекзит ще бъде приложен, лекарствата от Великобритания след излизането на страната от ЕС може да поскъпнат за България до30 % спрямо досегашните нива, твърди още Антон Вълев.
Някои от лекарствата са оригинални, няман генерични заместители и заради това ще пострадат и пациенти, и НЗОК. Е още една опасност – лекарствата ще трябва да се пререгистрират в ЕС, а това ще отнеме време, което е важно за болните, особено ако разчитат за скъпи иновативни или лекарства сираци.
По думите на маг.-фарм. Вълев тази година грипът води до по-нетипични усложнения, свързани с очите и бъбреците.
В приложения звуков файл чуйте повече от маг.-фарм. Антон Вълев.
На 1 юли в едно от местата за културни събития в столицата, любителите на съвременна българска поезия, имаха възможност да се съберат и да слушат нови и вдъхновяващи стихове. Поезията не е нишово изкуство, но е по-бутикова и публиката на поезията не е съизмерима с тази на прозата, но снощи хората опровергаха това. “На сцената излязохме 21 поета от..
Статистиката за пътната безопасност у нас е повече от тревожна. Според данни на ИПБ, от началото на годината са загинали 10 деца вследствие ПТП, което е пет пъти повече отколкото за същия период на миналата година. Ранените деца също са повече (553 срещу 514). Повечето загинали деца (7 от 10) са били пътници в превозни средства, а..
“Продължаваме промяната” понесоха поредица от удари на общинско ниво и оставката на Кирил Петков е само продължение на тези събития. “Общинската политика също е политика, особено когато става въпрос за политиката на столичния град”. “Очевидно тече кампания на властта срещу тях, както те самите определиха”, казва политологът. В същото време, според него,..
Столичната община започна обновяване на пътната маркировка в града, с акцент върху пешеходните пътеки, улиците и булевардите. Дейностите са стартирали от основните булеварди и най-натоварените пешеходни пътеки, уточниха от Столичната община. Вече има положена маркировка на булевардите "Цар Освободител", "Христо Ботев", "Скобелев", част от..
Георги Арнаудов е безспорно един от най-изпълняваните съвременни български композитори и у нас, и по света. Един от най-интригуващите и търсещите. От тези, който проглеждат отвъд видимото, под повърхността. Логично, той е и композитор във фокус на тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Софийски музикални седмици“. И тази вечер от..
Картите за пътуване на над 400 000 клиенти столичния градски транспорт са безплатно и автоматично удължени, спрямо периода на валидност на техния превозен документ по време на синдикалния протест, възпрепятствал възможността им за пътуване с наземния градски транспорт в интервала 14-19 май 2025 г., съобщават от Центъра за градска мобилност(ЦГМ)...
Среща на тема "Потенциална опасност от свлачищни процеси в котлована на рудника" ще се проведе днес, 2 юли от 17:30 ч. в районната администрация на район "Кремиковци". Във връзка с важността на темата е предвидена и втора среща на 7 юли (понеделник) от 18:00 ч. в заседателната зала на НЧ “Светлина 1906“, кв. „Кремиковци“. От районната..