Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проучване сред близки на болни:

Деменцията все още се стигматизира, а грижата за засегнатите е проблем само на близките им

В България няма дневни центрове за хората, страдащи от заболяването

Обществото не е достатъчно информирано за деменцията, това смятат 95 на сто от участници в непредставително проучване, реализирано по проект на Фондация "Състрадание Алцхаймер България", финансиран от Инициативата за европейските фондации в областта на деменцията (EFID). 77% от участниците заявяват, че липсва и информация за социалните институции, които осигуряват помощ за тези пациенти. У нас все още заболяването се стигматизира, а справянето с проявите на заболяването остава проблем само на близките на засегнатите, коментира социологът, работил по проучването, д-р Венелин Стойчев:

Снимка"Предпоставката са ценностите в обществото ни, защото до тогава, докато смятаме, че това заболяване и въобще болестта е нещо, което е срамно, когато не искаме да говорим за това, няма как нито да споделяме информация, нито как да мобилизираме ресурса, който има обществото, за да се справим с този проблем.  Хората не са информирани, защото тези, които знаят, се срамуват да кажат, че имат такъв проблем. Затова той се привижда у нас все още като частен и остава у дома. Всеки индивидуално се бори, докато загуби свой близък и това, което е натрупал като знание и информация, няма как да го предаде на останалите".

Болните от деменция имат нужда от подкрепа, не всичко се измерва в пари, коментира пред Радио София Елена Трифонова от Фондация "Състрадание Алцхаймер България". По думите й, обаче сериозен проблем е и липсата на ранна диагностика. В рамките на проекта на фондацията за популяризиране на добрите практики, осигуряващи по-добър живот на хората с деменция, в София и Варна са сформирани групи за взаимопомощ на техните близки.

Снимка"В света се работи изключително много за тази болест, нашата организация е член на Световната Алцхаймер организация и асоцииран член на Алцхаймер Европа и се опитваме да следим новостите и иновациите в тази сфера. В България липсват много неща - подпомагане на хората с деменция и техните близки. Правим групи за самопомощ - събиране на близките на болните за обмяна на информация и подкрепа. Не всичко струва пари. Нашата здравна система се нуждае от реформиране, към други заболявания също има дефицит, но виждаме, че статистиката е страшна. Преди няколко години според статистика на СЗО на всеки 4 секунди един човек се разболявал от деменция, сега вече - на всеки 3 секунди. Бързо нараства броят на засегнатите, а в България няма ранна диагностика".


Елена Трифонова добави, че трябва да се работи за повишаване на културата на хората и информираността относно заболяването. Необходима е и система за откриване на изчезнали хора с деменция. Фондацията смята, че трябва да работи активно с полицията в тази насока, както и с различни институции, заведения и доставчици на услуги. Освен лечението, от изключително значение е и ежедневната грижа за болния - изграждането на дневни центрове за хората с деменция, което ще позволи на близки на болните да ходят на работа.

Още от разговора ни с Елена Трифонова и социолога д-р Венелин Стойчев чуйте в прикачените файлове!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яна Спиридонова и Роман Михайлов

Ефирните Ян и Ин

В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна:  "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..

публикувано на 20.04.25 в 11:55
с.Долна Секирна, Великден

Да бъде светлина

Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!

публикувано на 20.04.25 в 11:35

Огънят като начин да бъдат разрушени стените, които ни скриват

От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Дарения и духовност

По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..

публикувано на 20.04.25 в 10:45
С адв. Пламен Димитров

С червено яйце, огряно от слънцето

Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..

публикувано на 20.04.25 в 09:53

От Копривщица до София

Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..

публикувано на 19.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..

публикувано на 19.04.25 в 14:55