Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Здравка Валерианова:

Можем да се предпазим от онкозаболяване, можем да се излекуваме

4
Директорът на Раковия регистър проф. Здравка Валерианова пред част от картините в изложбата
Снимка: Георги Нейков
4 февруари е Световният ден за борба с онкологичните заболявания, на който тази година Международният съюз за контрол на рака (UICC) и Световната здравна организация започват нова 3-годишна кампания под мотото: "Аз съм и аз ще бъда"("I Am and I Will"). Тя призовава всички – лекари, пациенти, политици, цялото общество, да поеме своя личен ангажимент за намаляване на глобалните последици от рака и да действа.

Онкологичните заболявания засягат милиони хора по света. Само през миналата 2018 г. новите случаи са 18 000 000, а починалите са 9 милиона. В България новите случаи през м.г. са 35 000. Това е само статистика, но значението на профилактиката по това социално значимо заболяване нараства все повече, подчерта директорът на Националния раков регистър проф. Здравка Валерианова.
По думите ѝ технологиите и постиженията в медицината правят възможно лечението и на онкологичните диагнози, затова е и този ден, затова и в света се обръща специално внимание.

Тенденциите от последните години за по-голяма заболяемост и смъртност се запазват не само в България, а в целия свят. Трябва да говорим и да предупреждаваме за факторите, с които можем да се предпазим – да спрем тютюнопушенето, храненето да е здравословно, всекидневно движение, профилактични прегледи – още преди да са се появили признаци за заболяване.

Можем да се предпазим, можем и да се излекуваме, болестта не е страшна, но трябва да действаме своевременно.

В Университетската специализирана болница за активно лечение на онкологични заболявания  (УСБАЛО) днес беше открита поредна (трета) тематична изложба, част от кампанията „Продължаваме“ с участието на десетки български художници.

Грамоти на участници в кампанията връчиха председателят на Парламентарната  комисия по медии и култура Вежди Рашидов, Омбудсманът на РБ Мая Манолова и зам. здравният министър д-р  Бойко Пенков.
Беше представена и песен по музика на Ефтим Чакъров и текст на поетесата Пепа Таракчиева, починала от коварното заболяване. Песента е озаглавена „Животът“, а всички творци участват напълно безвъзмездно в кампанията, включително и изпълнителите - известните български певци Тони Димитрова и Стефан Илчев.

В репортажа чуйте още по темата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36