На кръгла маса за безопасността на децата онлайн беше представена кампанията "Бдителни родители" на Института за социални дейности и практики, която обръща внимание на ключовата роля на родителите в закрилата на децата от заплахи в интернет. Мотото на кампанията е "Родителството е предизвикателство. Внимавай да не пропуснеш нещо".
Посланията се фокусират върху съблазняването на деца във виртуалното пространство, защото в последните години формите на насилие и тормоз са се увеличили и остават скрити за родителите до момент, когато е прекалено късно.
Изследване от 2015 година отчита, че само 8% от хората с деца смятат, че безопасността в интернет е важна тема, но три години по-късно техният процент нараства до 39%. Проблемните сигнали и трудните разговори, са двете най- важни стъпки на бдителните родители, за да пазят децата си от онлайн заплахи, разказва Мила Цалова от Института за социални дейности и практики.
Според национално представително изследване на “Маркетлинкс” от 2016 година, правено за Центъра за безопасен интернет, 95.7% от децата между 9 и 17 години използват интернет. 93% всеки ден са в пространството. 86% от тях имат профили в социалните мрежи.
Фалшифицирането на възрастта в социалните мрежи за 6 години е скочила 4 пъти. Всяко 10-то дете у нас получава неприлично сексуално предложение в мрежата, а 45% се сприятеляват с хора, които не са виждали на живо.По данни на ГДБОП, рискът за малките съществува във всяка възраст. Над 70% от детската порнография в интернет е с деца между 7 и 9 години, предимно момичета.
Кампанията "Бдителни родители" е представена подробно в едноименния сайт и на фейсбук страницата на института за социални политики и практики, придружена е с клип, който разказва типична история за опасностите за децата в интернет, обръща се внимание на потребностите на децата, на реакциите на родителите в такъв момент, както и къде може да се потърси помощ ако детето ви е жертва на съблазняване. Телефоните са 124 123 и 116 111.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..