С екипа ни се свърза нашата слушателка Мария Дучева, тъй като жилището, в което живее, и което се намира в столичния район "Триадица", многократно бива наводнявано. През 2014 местната администрация издава предписание балконът над жилището на Мария Дучева да бъде ремонтиран и течовете да бъдат отстранени. Проблемът, обаче, продължава, а през 2016 г. е установено, че фасадите на блока са в лошо състояние, налице е нарушена мазилка на стените и терасите, има и нарушена цялост на корниза на плоския покрив.
Установява се, че вътрешните сградни ВиК инсталации също се нуждаят от ремонт и подмяна.
Констатациите са, че Етажните собствености на входовете не са предприели действия по обезопасяване и предотвратяване на физическото състояние на блока. Според предписанията в този си вид блокът е опасен за здравето и живота на гражданите и е необходимо да бъдат предприети незабавни мерки за неговото обезопасяване. В районната администрация, обаче, липсват и данни за регистрация на Етажните собствености на входовете на блока.
Две години по-късно се установява, че балконът на Дучева е в особено тежко състояние, мазилката е олющена и падат парчета. Балконът над нейния е ремонтиран, но отново има следи от течове с неизяснен характер. Тъй като външната част на парапета на балкона е обща част на сградата, която няма регистриран домоуправител, районната администрация постановява собственикът от чийто апартамент достъпът е най-удобен, да извърши ремонт за своя сметка и да предяви претенции за възстановяване на средствата от ЕС доброволно или чрез предявяване на иск срещу останалите собственици.
В писмото от районната администрация пише още, че разрешаването на спорове, свързани с причинени имуществени щети, е от компетентността на Съда по местонахождение на имота.
Мария Дучева, обаче, която живее в апартамента най-удобен достъп, а собственик е дъщеря ѝ, казва, че не е по силите ѝ да търси правата си по съдебен път .
Ние се свързахме с Павел Миланов, председател на Асоциацията за регулиране на отношенията в етажната собственост, за да разберем към кого трябва да се обърнем, когато домът ни пострада заради немарливото отношение на съседите и на Етажната собственост. Също и какви мерки трябва да предприеме местната администрация, когато блокът, в който живеем, е опасен за здравето ни и се налага неотложен ремонт, но липсва инициатива за това от страна на собственици и обитатели.
На първо място е необходимо Етажната собственост да обезопаси сградата и да я поддържа в добро техническо състояние. Ако това не се случи, Павел Миланов съветва да се обърнем към районната администрация.
Кметът на общината извършва проверка и издава заповед, с която задължава собствениците да осъществят в определен срок ремонт, но не по-късно от три месеца. Заповедта се съобщава на председателя на управителния съвет (управителя) и може да се обжалва пред административния съд по местонахождението на етажната собственост.
Когато заповедта не е изпълнена в срок или е допуснато предварително изпълнение по нея, неотложният ремонт се извършва от кмета на общината или района в срок до три месеца от изтичане на срока за ремонт. В тези случаи въз основа на заповедта и платежните документи за извършените разходи, се издава изпълнителен лист в полза на общината или района за събиране на вземането по реда на Гражданския процесуален кодекс.
В края на работната седмица коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, се спряха на следните теми за разсъждания и дискусия: "Локалите" "Къде са родителите! Къде са органите на реда? Къде е контролът? Този феномен, този псевдобунт е резултат от безпътица. Това не е игра, а социален и психологически проблем...
В предаването "Ритъмът на столицата" поставяме акцент върху демографския профил на работната сила в България с проф. Кремена Маринова от Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ) при БАН. Тя разгледа тенденциите в развитието на 5 ключови демографски параметри на работната сила през периода 2016-2023 г. През целия период..
Факултетът по масови комуникации и журналистика стана на 50 години и продължава да бъде символ на отговорност и развитие. “Това е една от най-старите специалности на Софийския университет. Много дълго време СУ беше единствената академична институция, която обучаваше журналисти. По-късно влезе и специалността “Връзки с обществеността”, малко след..
Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..
Младият певец Борис Христов гостува в “Добър вечер, София“ и представи своя нов сингъл "Day By Day" . "Една вечер, преди повече от година и половина, докато заспиваше, синът ми ме помоли да му изпея приспивна песен . Желанието му беше тя да бъде тъжна. Попитах какво означава тъжна песен , отговори песен на която хората плачат ",..
След кратка пауза, която звучи по-скоро като натрупване на напрежение, идеи и сурова енергия, J. PANK /Йордан Панков/ се завръща с новата изложба „Back in Game”, която заявява ярко присъствие. Изложбата представя едно състояние на духа, визуален вик и артистичен рефлекс към едно време, което не търпи застой и спокойствие. С типичната за художника..
В Истанбул (Турция) започнаха разговори за мир между Украйна и Русия като Щатите заявиха, че нямат високи очаквания от срещите. За Вашингтон пробив би могъл да има само ако президентът Тръмп и руския му колега Владимир Путин се срещнат. В Истанбул са първите преки разговори между Украйна и Русия от 2022-ра година насам. Те се случват след..