С екипа ни се свърза нашата слушателка Мария Дучева, тъй като жилището, в което живее, и което се намира в столичния район "Триадица", многократно бива наводнявано. През 2014 местната администрация издава предписание балконът над жилището на Мария Дучева да бъде ремонтиран и течовете да бъдат отстранени. Проблемът, обаче, продължава, а през 2016 г. е установено, че фасадите на блока са в лошо състояние, налице е нарушена мазилка на стените и терасите, има и нарушена цялост на корниза на плоския покрив.
Установява се, че вътрешните сградни ВиК инсталации също се нуждаят от ремонт и подмяна.
Констатациите са, че Етажните собствености на входовете не са предприели действия по обезопасяване и предотвратяване на физическото състояние на блока. Според предписанията в този си вид блокът е опасен за здравето и живота на гражданите и е необходимо да бъдат предприети незабавни мерки за неговото обезопасяване. В районната администрация, обаче, липсват и данни за регистрация на Етажните собствености на входовете на блока.
Две години по-късно се установява, че балконът на Дучева е в особено тежко състояние, мазилката е олющена и падат парчета. Балконът над нейния е ремонтиран, но отново има следи от течове с неизяснен характер. Тъй като външната част на парапета на балкона е обща част на сградата, която няма регистриран домоуправител, районната администрация постановява собственикът от чийто апартамент достъпът е най-удобен, да извърши ремонт за своя сметка и да предяви претенции за възстановяване на средствата от ЕС доброволно или чрез предявяване на иск срещу останалите собственици.
В писмото от районната администрация пише още, че разрешаването на спорове, свързани с причинени имуществени щети, е от компетентността на Съда по местонахождение на имота.
Мария Дучева, обаче, която живее в апартамента най-удобен достъп, а собственик е дъщеря ѝ, казва, че не е по силите ѝ да търси правата си по съдебен път .
Ние се свързахме с Павел Миланов, председател на Асоциацията за регулиране на отношенията в етажната собственост, за да разберем към кого трябва да се обърнем, когато домът ни пострада заради немарливото отношение на съседите и на Етажната собственост. Също и какви мерки трябва да предприеме местната администрация, когато блокът, в който живеем, е опасен за здравето ни и се налага неотложен ремонт, но липсва инициатива за това от страна на собственици и обитатели.
На първо място е необходимо Етажната собственост да обезопаси сградата и да я поддържа в добро техническо състояние. Ако това не се случи, Павел Миланов съветва да се обърнем към районната администрация.
Кметът на общината извършва проверка и издава заповед, с която задължава собствениците да осъществят в определен срок ремонт, но не по-късно от три месеца. Заповедта се съобщава на председателя на управителния съвет (управителя) и може да се обжалва пред административния съд по местонахождението на етажната собственост.
Когато заповедта не е изпълнена в срок или е допуснато предварително изпълнение по нея, неотложният ремонт се извършва от кмета на общината или района в срок до три месеца от изтичане на срока за ремонт. В тези случаи въз основа на заповедта и платежните документи за извършените разходи, се издава изпълнителен лист в полза на общината или района за събиране на вземането по реда на Гражданския процесуален кодекс.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..