След като са направени корекции относно възрастта, пола, индекса на телесна маса, нивата на холестерол, кръвно налягане и използването на тютюн, се е изяснило, че хората, които пушат електронни цигари имат 34% по-голям риск да получат сърдечен удар. Освен това те имат с 24% по-голям шанс да развият коронарна болест и с 55% е по-вероятно да страдат от депресия или тревожност, показва проучването.
„Досега малко се знаеше за кардиоваскуларните събития и връзката им с използването на електронни цигари”, казва Мохиндър Виндхиял, асистент-професор в Медицинския университет в Канзас, който е и водещ автор. - Данните подсказват, че трябва да се предприемат повече мерки за осъзнаване на опасността от електронните цигари”
В България след водещата здравна парламентарна комисия членовете на образователната комисия също одобриха промени в Закона за здравето, с които се предлага регламентирана забрана за пушене на изделия за водна лула, несъдържащи тютюн, както и ограничения в продажбата за деца.
По данни от изследване на СЗО България се нарежда на пето място сред 42 страни по пушене на наргиле поне веднъж седмично сред децата между 11 и 13 години и второ място сред 15-годишните.
След породените дискусии за и против предложените рестрикции повече яснота надяваме се да внесе д-р Гергана Гешанова, която е специалист по вътрешни болести и по превантивна медицина, председател на Национална коалиция за живот без тютюнев дим.
Мерките срещу пушенето и "модата" на наргилето - и у нас, и в Европа - даже закъсняха - категорична е д-р Гешанова. - Явно не си даваме сметка каква е вредата. Битува някакво убеждение, че щом димът минава през вода, то вредата е по-малка. Остават малки частици, които остават, не само се вдишват, но и навлизат по-дълбоко в дробовете. Горенето и ароматите допълнително влияят негативно върху различни системи на човешкия организъм.
Създаваната от пушенето зависимост не води до добро, и това трябва да осъзнаят младите хора.
Освен всичко останало "водната лула" се ползва от много хора и това води до разпространение на туберкулоза, някои форми на хепатит и други заразни болести.
Чуйте още по темата в разговора с д-р Гергана Гешанова.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..