В края на миналата седмица над 200 души се включиха в протеста на жителите срещу одобрения план, урегулиращ строежа точно под прозорците на бл. 73 в „Младост“ 1, и затвориха временно движението по бул. „Андрей Сахаров“ и ул. „Йерусалим“.
По думите на живеещите в „Младост“ 1 презастрояването на квартала претоварва движението в района и създава все по-големи задръствания. Символичното затваряне на тези улици е илюстрация на проблемите в трафика, които предстоят с презастрояването на квартала.
Цветелина Ценова, която живее съвсем близо до градинката, на чийто терен трябва да започне строителството, разказа, че цялостната реализация на плана предвижда хотел на метри от бл. 73, далеч по-висок от блока, като ще засенчи светлината и ще лиши живеещите там от поредната зелена площ.
Ще се премахнат десетки паркоместа, а новите сгради ще доведат още автомобили, казват жителите на квартала. Одобреният от Столичния общински съвет план предвижда извеждането на интензивния трафик на ул. „Йерусалим“ под прозорците на бл. 73, а реализацията на пробива ще унищожи десетки дървета.
Въпреки, че теренът е частна собственост, жителите настояват мястото да остане зелена площ или да бъде построен само гараж.
На жителите на квартала кметът на София Йорданка обясни, че казус няма. Тя успокои гражданите, като каза, че не е подписала решението на Столичния общински съвет за уреждане на сметките по регулация на терена.
"Има решение за уреждането на сметките по регулация, което аз не подписах и няма да подпиша. Няма движение по този казус", каза кметът.
За да се случи регулационно обезпечение, трябва да има подписан договор между кмета на общината и собственика на имота по Закона за устройство на територията. От Столичната община обясниха, че след като Столичният общински съвет на 20 декември 2018 г. гласува да се сключи предварителен договор със собственика, това не се е случило. По тази причина за въпросната територия все още няма действащ план, както и издадени разрешения за строеж.
Жителите на "Младост" са доволни от казаното, но по думите на Цветелина Ценова, живеещите в бл. 73 и съседните блокове не приемат за достатъчно изказването на кмета на София, че не е подписала подробния устройствен план. В писмо до Радио София те припомниха, че с решение № 886 от 20.12.2018г. Столичният общински съвет е приел новата регулация, позволяваща строителството на сградите и предвиждаща изграждането на новата улица. В писмото се казва още, че до момента г-жа Фандъкова забавя изпълнението на решението, но не може да го отмени. На теория тя дори е задължена в даден момент да го изпълни.
Незавършването на процедурата до момента е позитивен знак за осъзнаването от страна на администрацията, че приетият от СОС план е вреден, казват жители на бл. 73 и съседните блокове. То дава възможност и за неговата отмяна - без допълнителни последствия.
В допълнение жителите от засегнатия район настояват за преработка на подробния устройствен план на целия квартал „Младост“ 1, за да се освободи районът от застрояването на междублоковите пространства и границите на парковете.
В писмото си те заявяват още, че не са съгласни с изказванията на собствениците на имотите, които твърдят, че нямат право да изразят гражданската си позиция и да се търси удовлетворяващ баланс в подробните устройствени планове на „Младост“. Те съобщиха още, че в момента изчакват реакцията на кмета на София, но остават в протестна готовност.
Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..
Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..
Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..
Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..
Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..
Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..
От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес. Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..