От Института посочиха, че за постигането на дългосрочен и траен растеж, са нужни структурни промени в икономиката.
Направените проучвания за 2018 г. и прогнозите за 2019-а не са особено обнадеждаващи. Според проф. Александър Тасев - директор на Института, това е отражение на държавното управление през последните 30 г. и липсата на устойчивост по отношение на икономиката ни.
Доц. Виктор Йоцов- ръководител на проекта, прогнозира, че ще има леко забавяне на икономическия растеж през 2019 г., а евентуално той може да се възстанови през следващата година. Забелязва се и изменение във факторите, които влияят на растежа - от износа към вътрешното потребление.
Ако се запазят същите темпове на развитие, каквито са в момента, за да достигнем половината от средното ниво за ЕС, ще ни трябват 27 години, а за достигане на нивото – 44 години.
Потреблението на домакинствата през изминалата година се увеличава с 6,3%, подкрепено от продължващото нарастване на доходите, увеличаване на заетостта и повишено доверие на потребителите. Същевременно, анализът, посветен на пазара на труда показва намаляване на заетостта през 2018 г. и задълбочаване на негативните тенденции за изчерпване на работната сила, заради демографския фактор.
Макар българската икономика да е силно зависима от чужди инвестиции, важно е тя да постигне дългосрочен и траен растеж от минимум 5% годишно, за да се осигури и растеж на доходите, и благосъстоянието на населението.
За това са нужни както структурни промени в икономиката, така и прилагане на дългосрочна държавна политика, подчертават от Института за икономически изследвания при БАН.
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..
На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..
Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..
Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..