За жанра "Научна стендъп комедия" гостуват Невена Христозова (научен комуникатор, създател на научно-комуникационния проект Scircle), Наско Стаменов (учител по химия, комуникатор на науката, неколкократен финалист на FameLab)и Борис Яначков (студент по химия, финалист, победител на FameLab 2018), а д-р Савина Стоицова - епидемиолог в Националния център по заразни и паразитни болести и финалист в конкурса за комуникация на науката FameLab говорим „За ваксините и хората“ от научна гледна точка и в полза на нашето здраве.
Началото на научната стендъп комедия е поставено преди около десетилетие в Кембридж, разказа Невена Христозова. Във формàта учените (се опитват да) разказват за своите занимания в лабораторията, за своите науки, но по достъпен и най-вече по забавен начин. От миналата година този формат е и в България. Досегашните събития показват, че хората имат глад за наука и за комедия, усмихва се Невена: Подгответе се за час с истории, от които ще се появат коремни болки от смях.
Не е задължително лекторите-артисти да говорят конкретно за собствената си наука, обясни Наско Стаменов. Тема за разказ може да стане дори и научното предизвикателство да се разбере скоростта, с която пингвини отделят екскрементите…
Боби Яначков обеща под чадъра на научната стендъп комедия на 9 май да разгледа народни поговорки от научна гледна точка. Звучи интригуващо, нали?
Чуйте целия разговор с Невена Христозова, Наско Стаменов и Борис Яначков.
Гледайте ги на 9 май от 19 часа в зала Нетера Космос в рамките на Деветото издание на Софийския фестивал на науката.
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.