Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рано е да говорим за ефективно лекарство срещу Болестта на Алцхаймер

Какво следва в медицината и какъв е очакваният медицински напредък, коментираха в предаването "Радиоприемница" биолозите д-р Петър Ефтимов и Александър Атемин.

България започна да разбира, че трябва да се инвестира в наука и че това е една основа за развитие на всяка една страна. Това създава възможности за финансиране по различни проекти и младите учени могат да се занимават с решаването изключително интересни проблеми и да търсят отговори на въпроси, които вълнуват хората по цял свят, заяви Александър Атемин  - докторант в Института по молекулярна биология и работи в областта на развитието на различни процеси в клетъчно ниво. Една от възможностите да се изучават процесите, които възникват при определени заболявания и проучването на лекарства за тях.

По повод усилията за овладяване на Болестта на Алцхаймер, Атамин посочи, че се работи усилено по различни видове лекарства, но все още няма краен продукт за това заболяване. Надеждите са до 10-15 години да бъде постигнат по-сериозен напредък в тази област.

Д-р Петър Ефтимов разказа за предстоящия форум "Какво следва в медицината", който ще се проведе на 12 май в зала "А1 Арена". Той засегна и въпроса с разработването на механизъм за "насочване" на клетките на имунната система на човека, чиято задача е да унищожават променените ракови клетки. Д-р Ефтимов изтъкна, че вече има две такива одобрени терапии и изрази надежда в бъдеще този тип терапия да стане широко достъпна и да се прилага при много видове тумори. 

Д-р Петър Ефтимов и Александър Атемин са финалисти в конкурса за комуникация на науката FameLab. Двамата ще бъдат лектори в събитието "Какво предстои в медицината".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчево начало на деня, привечер - гръмотевични бури

Днес в по-голямата част от страна ще бъде предимно слънчево и горещо. След обяд и вечерта над Западна и Централна Българи ще се развива купесто-дъждовна облачност, ще има краткотрайни валежи, гръмотевични бури и градушки, съобщиха от НИМХ. По-интензивни ще са явленията в Северозападна България. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югоизток. Вечерта вятърът..

публикувано на 02.07.24 в 07:35

Център към МТСП дава сертификат за дигитални умения, важи за целия ЕС

Над 14 000 души завършиха обучения по дигитални умения от началото на 2024 г. до момента и получиха сертификати от Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи (ЦРЧРРИ). Курсовете се провеждат по проект на Министерството на труда и социалната политика, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост...

публикувано на 01.07.24 в 18:42

Да намалим еднократната пластмаса в България този месец

За поредна година в България започва инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July . Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба . " Пластмасата е гениално изобретение. Спасила е животи в медицината – коментира пред БНР-Радио..

публикувано на 01.07.24 в 18:05
Санирането вече не е достатъчно за добра енергийна ефективност на сградата

Пасивните сгради в България са по-малко от 100, те са с най-висок клас на енергийна ефективност

От началото на 2024 г. влезе в сила актуализация на Наредбата за енергийна ефективност, според която всички нови сгради трябва да са почти нулево ефективни . Оказва се, че повечето сгради, строени през последните 10-20 г. не отговарят на заложените стандарти, да не говорим за по-старото строителство. Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 01.07.24 в 15:44

Черно море - уникално и живо

В първия ден от юли "Грийнпийс" – България публикува доклад, създаден заедно с учените от Института по океанология в БАН, който подчертава критичната нужда от създаването на строго защитени морски зони в Черно море с цел опазването на живота в него.  По темата пред БНР-Радио София говори Меглена Антонова, офис директор на българския филиал на..

публикувано на 01.07.24 в 14:10

До 31 юли променят частично движението при бул. "България" и Софийския околовръстен път

Проведен предварителен оглед на конструкцията на надлеза при пътния възел на бул. „България“ и Софийски околовръстен път, посока от бул. „Братя Бъкстон“ към кв. „Бояна“, налага промяна в движението, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От днес (1 юли 2024 г.) до 31.07.2024 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства,..

публикувано на 01.07.24 в 12:58

Любо Киров и музиката

Как се подготвя Любо Киров за своя нов музикален период? "Емоцията покрай издаването на албума "Ново сърце" наистина е голяма, защото всеки артист се вълнува. Докъде трябва да се вълнуваш от от обратната връзка и докъде трябва да отстояваш себе си като артист", сподели Киров пред БНР-Радио София. "Колко се угажда на публиката и колко..

публикувано на 01.07.24 в 12:53