Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

През септември 2019

300 специалисти и светила на роботизираната хирургия идват в София

| обновено на 29.05.19 в 18:08
Снимка: Архив
Тази есен България ще бъде домакин на голям международен медицински форум.
В конкуренцията на развити западноевропейски държави страната ни е спечелила правото организира и проведе в София и Плевен 11-ата среща на Европейската асоциация по роботизирана гинекологична хирургия. На нея обаче ще пристигнат и светила на тази миниинвазивна технология от САЩ и други краища на света.

Проф. Григор Горчев и проф. Славчо Томов оповестиха, че през есента София ще бъде домакин на 11-ата среща на Европейската асоциация по роботизирана гинекологична хирургияНяма добра профилактика на раковите болести. Към липсващата държавна политика в това отношение можем да прибавим и недоброто следдипломно обучение на медиците. Така могат да се обяснят многото онкогинеткологични случаи в България.

Това е мнение на проф. Григор Горчев – пионерът у нас на хирургията с медицинския робот „Да Винчи“. Той припомни, че тази технология се прилага в България само около година и половина след първата роботизирана операция в гинекологията, извършена през 2006 г. в САЩ.

Срещата на Европейската асоциация ще се проведе от 26 до 28 септември. Въпреки че Плевен е главният център на роботизираната хирургия в България, основните събития на форума ще се проведат в София.

Мотото на форума гласи „Отвъд границите със знание и иновации“ – допълни проф. Славчо Томов - ректор на Медицинския университет в Плевен .

Очаква се в конгреса да вземат участие над 300 специалисти от Европа, Америка и Китай, както и много български лекари и студенти по медицина. Събитието ще уважат създателите на роботизираната хирургия в света.

Лекции за своя опит и бъдещето на високите технологии в медицината ще изнесат проф. Робърт Холоуей, проф. Камран Нежат и проф. Ричард Сатава.

Предконгресен обучителен курс ще има в Плевен, а в аулата на Софийския университет ще бъдат основните пленарни лекции, вкл. и хай тек сесия, онлайн и 3D демонстрации и специална интерактивна сесия на хирургични изненади от т.нар. Световен отбор (SLS WorldTeam) от топ хирурзи на Световната лапароскопска асоциация.

Чуйте повече по темата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Операция: Плюшено Мече" успя да събере 12 000 коледни подаръка за деца и семейства в нужда

Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..

публикувано на 23.12.24 в 15:05

Столичният общински съвет избра временен кмет на район "Искър"

Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет  Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..

публикувано на 23.12.24 в 14:27
Проф. Владко Панайотов

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга - “Корона от превратности”

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..

публикувано на 23.12.24 в 13:47
Една от творбите в изложбата на Любен Димитров - Сирак Скитник

Ретроспективна изложба показва творбите на Любен Димитров

Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..

публикувано на 23.12.24 в 13:14
Галин Георгиев - етнолог от ИЕФЕМ при БАН

Връзката между коледните традиции в България, Украйна и Молдова

Етнографският институт при БАН от години се занимава с българските общности извън граница , включително по-старите български диаспори, както и по-новите. Много изследвания вече са посветени на българите в Молдова и Украйна. “Българите в Бесарабия пазят много старинни елементи на културата, включително в календарната обредност, защото тя се е..

публикувано на 23.12.24 в 10:46

Изложбата „Разкази по… Коледа“ - интересен поглед към няколко теми около Рождество Христово

Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...

публикувано на 23.12.24 в 09:51

Хлябът има огромна символика в нашата култура

Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..

публикувано на 23.12.24 в 09:11