Днес културната програма също е богата. А пред микрофоните на Радио София пръв застава норвежкият писател Бьорн Суртлан, веднага след срещата му с български деца.
Роден е в Берген (Норвегия) на 1 май 1968 г. Занимавал се е професионално с журналистика, бил е и социален работник, от 1998 г. се насочва към писането за деца и тийнейджъри. Учил е в художествената академия в родния си град.
Централна тема в творчеството му са проблемите на подрастващите.
На български са издадени заглавия от поредицата му „Детективи по неволя” (изд. „Фют“) с мистерии, които отвеждат в Барселона, Париж, Лондон, Сидни, Осло, Ню Йорк, Ангкор, Луксор, Венеция.
Децата имат огромен ентусиазъм. Говорихме за четенето, за това, колко е важно да се чете, защо съм избрал да стана писател…- разказа в ефира на Радио София Бьорн Суртлан. – За деца пиша от 20 години, поредицата в оригинал се нарича „Детективи в сферата на изкуството”, така че се преплитат нещата от живота…
Често се казва, че авторът трябва да е естет, да има презицен език, но човек също така пише с главата и със сърцето си. Емоционалното изживяване на литературата е много важно.
По думите на писателя, за създаване на книга от неговия жанр най-важното е да има напрежение, историята да е вълнуваща, но когато става дума за четиво за деца, хуморът е задължителен елемент.
Най-често пише отзад напред, първо измисля края (по съвет на Джон Ървинг). Обикновено героите му са (малко) самотни и това създава допълнително напрежение, разкрива Суртлан. Докато пише книгата той така се вживява, че се променя и става като героя си.
Тази емпатия е много важна за всеки пишещ, убеден е гостът.
Засега българските читатели познават творчеството му за деца, но Суртлан има и книги за възрастни. Последната е за бежанци от Сирия.
В момента работи върху научно-фантастична поредица с герои - деца.
Чуйте целия разговор на Катя Василева с Бьорн Суртлан.
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..
За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..
Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..
През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време. От..
Поне 350 хиляди от сънародниците ни са били на воден режим през изминалата година. Запитахме се “Защо?” и тръгнахме по следите на изчезващата вода в Североизтока. Срещнахме водомайстори, дънни биволи и много сърцати хора, принудени да оцеляват без вода. Документирахме прокопаването на сондаж за хиляди левове, местонахождението, на който е..