Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде в София

"Щедростта на Тавита"
Снимка: https://satirata.bg

ИЗЛОЖБИ

Историята на най-старите училища в София ще бъде показана в документална изложба в Столичната библиотека, която се открива в 11.00 часа. . Експозицията  „Моето училище в моята София 140 години” представя шест училища, основани през 1879 г.:1. СУ „Пенчо Славейков,  7. СУ „Свети Седмочисленици”, 26. СОУ „Йордан Йовков”, 55. СУ „Петко Каравелов”, 85. СУ „Отец Паисий”, 159. ОУ „Васил Левски”изложбата е на 6 юни 2019 г. 11:00 ч. пред централния вход на Столична библиотека.

ИЗЛОЖБИ

Над 100 картини на академик Светлин Русев (1933-2018), някои от които непоказвани, ще бъдат представени от днес до 17 юни в изложбата "Пътят", посветена на големия ни художник. Куратори на проекта са проф. Аксиния Джурова и проф.Иван Маразов. Експозицията ще бъде разделена в две пространства. Галерия "Средец" на Министерство на културата ще приюти ранното творчество на художника - пейзажи, голи тела и портрети от 1955 до 1980 г. В хотел "Анел" ще бъдат представени картини от 1980 до 2018 г./ДД/

Италианският фотограф Алберто Гандолфо представя изложба в София, разказваща историите на онези, дръзнали да нарушат омертата, противопоставяйки се на системата или на мафията. От 18:30 в галерия КО-ОП авторът лично ще представи фотографското си разследване, както и триезичната фотокнига към него.

МУЗИКА

От 19.00 ч. в Зала "България" започва концертът на китайската виолистка Пейджун Шу под диригентството на Павел Балев. В програмата са включени концерт за виола и оркестър на Алфред Шнитке и Вариации и фуга по тема на Моцарт, от Макс Регер. Ученичка на Табеа Цимерман и лауреат от конкурса на Юрий Башмет, Пейджун Шу е призната като един от най-големите виолисти на своето поколение. Носителка е на множество международни награди и  е свирила с Шанхайската филхармония, "Московски солисти", Държавния симфоничен оркестър "Нова Русия", както и със Симфоничния оркестър на Оснабрюк, Филхармонията в Баден-Баден, Хамбургер Камерата и много други.

ТЕАТЪР

Програмата "Световен театър в София" представя "Щедростта на Тавита" тази вечер в Сатирата. Това ще е първият сценичен спектакъл у нас на Ян Фабър и неговата компания "Трублейн". През последните 30 години Фабър се утвърждава като един от най-значимите артисти на съвремието. Работи в сферата на театъра, танца, визуалните изкуства и пърформанса. "Щедростта на Тавита" е част от поредица, която Фабър създава за отделни изпълнители, с които е работил. Нарича ги "воини на красотата" и в спектаклите представя някакво тяхно изключително качество.

"Развратникът" от Ерик-Еманюел Шмит можете да гледате от 19.00 часа в Театър "София". В главните роли са Лилия Маравиля и Ириней Константинов.

"Завещанието на целомъдрения женкар" от Анатолий Крим е предложението за тази вечер на Театър "Българска армия". Режисьор е проф. Ивайло Христов, в ролите ще видим Васил Михайлов, Тигран Торосян, Леонид Йовчев, Гергана Данданова. Началото е в 19.00 часа на голямата сцена.

Опит за летене от Йордан Радичков под режисурата на Стоян Радев можете да гледате в Народния театър "Иван Вазов" от 19.00 часа. Музиката на спектакъла е дело на Теодосий Спасов. Участват: Благовест Благоев, Валентин Танев, Валери Йорданов, Георги Мамалев, Дарин Ангелов, Деян Ангелов и др.

Заглавието "Разделям двойки по домовете" от Тристан Птижирар предлата от 19.00 часа Младежкиятеатър „Николай Бинев“. Режисьор е проф. Здравко Митков, на сцената излизат Искра Донова, Михаил Билалов, Николай Луканов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35