Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Християн Бакалов за трилогията „Eternia” и желанията, които събуждаме в другите

Снимка: Facebook
Днес в предаването ни „Радиоприемница“, в което тази седмица ви запознаваме с лицата и акцентите на 27-ия Международен театрален фестивал "Варненско лято", наш гост беше Християн Бакалов. Той е съвременен танцов артист, а от 2009 г. има активно присъствие на международната сцена и е участвал в представления на световноизвестни хореографи като Иво Димчев, Ян Фабр, Жером Бел.

От 2014 г. разработва трилогия от т.нар. имерсивни (от лат.: потапящи) инсталации „Eternia”, вдъхновена от концепцията на Спиноза за „вечност“. След “Bright” и “Pure”, „Вечен“ е последна­та ѝ част. Артистът я описва като колективен ритуал, който поражда ситуация на повишена интимност и интензитет на усещанията.

Християн Бакалов

"Вечен" няма нищо общо с безсмъртието. Не искам да давам уроци на някого, да почвам да обяснявам какво е „Вечен“. Аз съм сготвил една много приятна гозба за утре и вдругиден  (07 юни, 08 юни – бел. ред.) и ако някой иска да види какво е моята вечност, как аз я виждам и усещам, да заповяда.

Тръгваме от сцената на Филиала, на всеки 10 мин. се влиза от 14:00 до 19:00 часа, а хората влизат по двама.

За този експеримент Бакалов обясни, че се случва след почти 30 години работа с различни артисти, със самия аз, който търся някакви нови, интересни форми, които съвремието налага по някакъв начин, защото изкуството започва вече да се намира в едно пространство, където виртуалното е много навлязло в ежедневието на младите. Не може живото изкуство да остане на същото стъпало. Аз мисля, че по някакъв начин ние също трябва да еволюираме, да отидем към една публика, която по начало не би дошла на нашите спектакли. Тази трилогия е една покана към всички хора, към тези, които нямат навика да гледат нещо по-съвременно и са по-класически настроени.

Зрителите няма да са пасивни, няма да са на един стол и да гледат едни други хора, които са пред тях и правят някакви неща. При мен публиката е наистина въвлечена в самото действие. Те стават по някакъв начин основните изпълнители на цялото действия. По този начин емпатията, която се поражда при всеки спектакъл между зрителя и изпълнителя, този път става обща. Ние сме всичките в една и съща ситуация. Няма го това разделение, тази невидима бариера между сцената и залата.

Има един човешки, личен контакт, който е в основата на цялата трилогия. Тя е фокусирана върху това какво е да си човек днес, какви са ценностите, които ни движат, желанията, които събуждаме в другите и те събуждат в нас. Тази ситуация, която аз съм приготвил, е специално направена така, че изведнъж да открием някакви нови неща, които не сме подозирали или да си спомним неща, които са били в миналото, в детството, едни честоти, които малко сме позабравили.

Целия разговор - чуйте в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30