Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ratio 2019 - пролет" - с фокус върху Космоса в и извън нас

| обновено на 14.06.19 в 17:36

Тази събота ще се проведе десетото юбилейно издание на форум за популярна наука Ratio. Организаторите отново са поканили интересни международни лектори, които ще говорят за наука на достъпен език. Една от темите е тази за бактериите. Има едно място, в което никога не оставаме насаме - нашите тела. Във всеки момент около 38 трилиона бактерии съжителстват заедно със собствените ни клетки. В днешно време им придаваме твърде много роли и малко надценяваме техните възможности, но те имат много голям потенциал за това да ни направят по-здрави и да излекуват различни заболявания, разказва проф. Шийна Крукшанк, имунолог от Университета в Манчестър.

Микроорганизмите са нашият защитен механизъм срещу развитие на заболяванията. Това е нашата система за сигурност. Нашата имунна система всъщност се научава кои микроби са добри и полезни за нашето тяло и ги оставя на мира, а в същото време  може да спре и да елиминира микроби, които са лоши за нас, т.е., които могат да ни причинят някаква вреда. С това целим постигането на баланс между добрите и лошите бактерии.

"Ratio 2019 - пролет" е първият за тази година форум за популярна наука. То ще се проведе на 15 юни в Sofia Event Center, където през целия ден ще се фокусираме върху различни и разнообразни теми, свързани с науката, като се стараем те наистина да са максимално различни една от друга, Василена Вълчанова - един от организаторите на форума. Освен темата за микробиома, ще се говори и за това дали съществува извънземен живот и за това колко е вероятно да има извънземни във вселената около нас.

Учените от форума ще надникнат и в човешките тела и в съзнанието - за начмина, по който се самоопределяме като личности и за това какви са влиянията др. Какво е мястото на микробите в съвременния свят, разказва проф. Крукшанк, имунолог от Университета в Манчестър. В превода помага Василена Вълчанова - един от организаторите на форума.
Чуйте разговора в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Затопля се, в София до около 14°

Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно облачно и на отделни места ще превали слаб дъжд. Разкъсана средна и висока облачност ще има над Източна България. Ще духа слаб, в Източна България умерен югоизточен вятър, в западните райони на Дунавската равнина и Горнотракийската низина - слаб от изток. Максималните температури ще бъдат между 13° и..

публикувано на 14.04.25 в 06:55
Ваня Пешева (вляво) и Йоана Милкова

Човек намира себе си на сцената

Четвърто  издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..

публикувано на 13.04.25 в 11:51
Aristolochia labiata - естествено е разпространена в Бразилия, а семената и се използват от местните за лекуване в отвари при стомашни неразположения. Цветовете ѝ може да се видят в 6-та малка оранжерия при колекцията от Бегонии.

Във всеки човек е заложена любовта към цветята

Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...

публикувано на 13.04.25 в 10:48
Лесовъд за един ден

Горската педагогика е предизвикателство и удоволст

Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..

публикувано на 13.04.25 в 09:24
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00