Народният театър ще посвети новия си сезон на своя патрон Иван Вазов. През 2020 г. се отбелязват 170 години от рождението и 100 години от смъртта на големия писател. Проектът е наречен "Необозримостта Вазов", съобщи драматургът Мирела Иванова. Драматизация на романа "Нова земя" с режисьор Юрий Дачев ще бъде кулминацията на честванията, а събитието е предвидено за 9 юли 2020 г., по време на инициативата "Театър пред театъра".
Общо 30 пъти е игран Вазов в НТ, но "Нова земя" не е била във фокуса на театъра, обясни Иванова. Това е един роман, в който продължаваме да живеем и до днес, в същата вазова нова земя, добави тя. Надяваме се, че цяла България ще има възможност да види това представление като гостуващо, каза още Мирела Иванова.
Сцената "Апостол Карамитев", на петия етаж, също ще даде подслон на вазовото слово. Надсловът е "Четем Вазов", а идеята е да се представя не само най-доброто от неговата поезия, разкази и повести, но и малкоизвестни на широката публика откъси от творбите на патриарха на българската литература.Предвидени са и две големи изложби - едната във фоайето на театъра с оригинални материали, и друга - в градината пред театъра.
Новият сезон ще започне с турне на спектакъла "Моята скъпа лейди" от Израел Хоровиц във Франция и гостуване у нас на Националния театър на Хърватия, обяви директорът Мариус Донкин. Веднага след това репетиции на голямата сцена започва световноизвестният словенски режисьор Йерней Лоренци, който ще постави "Орфей".
Втори спектакъл на голямата сцена ще постави Иван Пантелеев, режисьорът на "Neoдачници". Като режисьор се завръща и Мариус Куркински.
До края на годината предстоят и други премиери. На 26, 27 и 28 септември излиза "Колкото - толкова" от Недялко Йорданов (камерна сцена), а на 28 септември и 2 октомври, на голямата сцена, - "Хубава риба" от Марк Рейланс и Луис Дженкинс. Следват "Приятна жена в лоша компания" от Андре Русен - през ноември (на камерната сцена), и "Плач на ангел" от Стефан Цанев - през декември (сцена "Апостол Карамитев").
На 1 и 2 март в единствения град-музей в България - гр. Копривщица, ще се проведе мини фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” . “Фестивалът трябваше да се проведе през декември, около Коледните празници, но поради забавяне на финансирането му, се отлага за началото на март”, разказва Стоян Павлов - председател на Народно читалище “Хаджи Ненчо..
Има сигнали за нов световен ред и пренареждане след провелата се конференция по сигурността в Мюнхен и изказванията на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който в речта си показа ясно, че Америка на Тръмп се отвръща от Европа. Темата коментира пред Радио София Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество. "Ако преди 20 януари,..
Между глобалните процеси и местните действия градът остава мястото на нашето ежедневие, грижи, тревожност и удовлетворение, лични планове и начин на живот. Градът е средата, в която се оглежда обществото такова, каквото е, заедно със своите заблуди, избори и действия. Това ще са темите на три публични дискусии за настоящето, миналото и бъдещето...
Размяната на нападки между американския президент Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски породиха опасения за коренна промяна на курса на Щатите спрямо Русия. В острата реторика някои видяха старт на най-голямото геополитическо преразпределение след края на Втората световна война. Обвиненията в диктатура спрямо Зеленски и..
"Есента на ловеца“ е нов съвременен български филм, който тръгва по кината от този уикенд. Филмът е на белгийския режисьор Андре Шандел, чиято съпруга Вера Шандел познаваме от формацията "Сантиментъл суингър“ и множество музикални джаз проекти. Тя е и продуцент на филма. Филмът третира важни въпроси, касаещи човешките..
Разговор за технологиите и за тяхното значение в живота ни, на нас и на обществото, за промените, които настъпват с дигитализирането, за виртуалната реалност, за изкуствения интелект и за тяхното влияние върху културата, изкуството и зрелищата. Това в резюме е съдържанието на книгата "Когато ти се обади хладилникът" с автори Момчил Алексиев и..
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..