Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хипнотерапията - въображение, което лекува

Снимка: pixabay.com
Стрес, напрежение, паник атаки, фобии, зависимости... Това е част от съвременното ежедневие, с което всички се борим от момента, в който звънне алармата ни сутрин. 

Не винаги, обаче, можем сами да се справим с подобен тип предизвикателства, които, натрупвайки се, могат да влошат качеството ни на живот. 

Понякога е нужен специалист, който да ни помогне да се справим с проблема, а един от най-приятните методи е хипнотерапията.

Това е един от многото методи в психотерапията и представлява лечение чрез хипноза, обяснява Калин Цанов, психолог, хипнотерапевт и председател на Българската асоциация по хипноза и хипнотерапия.

Методите в психотерапията могат да бъдат разделени на два вида. 

Едните са закриващи, заравящи, сугестивни, каквато е хипнозата. Другите са разкриващи, разравящи, катарзисни, аналитични методи като психоанализата. Сугестивните методи са насочени към симптома, към проблема, а разкриващите – към травмата и първопричината. 

Хипнотерапията е полезна при страхове, фобии, панически атаки, разстройства на съня, различни форми на зависимости. При зависимост от алкохол, цигари и хазарт, хипнозата може да бъде основен метод на лечение. При справяне със зависимост към психоактивни вещества, хипнозата може да бъде добър спомагателен метод. Помага и при вредни навици, полова дисфункция и нощно напикаване.

Хипнозата спада към бързите методи за позитивното повлияване, като ефектът може да се усети още след няколко терапевтични сесии. Изчезва ли, обаче, ефектът от терапията, когато спрем лечебния процес и могат ли да се появят други симптоми на мястото на вече изчистените?

Хипнотерапевтът Калин Цанов обяснява, че практиката показва, че няма такава опасност, а когато човек модифицира нещо във себе си, се чувства по-добре и цялостно се променя.

Хипнозата, казва психологът, е най-вече работа с въображението, което лекува. Така страховете ни, които представляват негативни фантазии, се обръщат в позитивни, а още за този метод на лечение - чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44