Репортерска проверка показа, че има новопоставени контейнери, които още не са разпечатани, а тези, които се използват, не могат да поемат боклука, който се формира в района. Да не забравяме, че районът на „Солунска“ близо до бул. „Витоша“ е богат на търговски обекти.
Сред анкетираните граждани беше изразено становище, че затворените подземни контейнери не са по-ефективни, защото не се вижда колко са пълни и нито чистачките, нито камионите, които минават всяка сутрин, ги изпразват редовно и навреме.
Пред Радио София директорът на Столичния инспекторат инж. Веска Георгиева поясни:
В този точка от общинската система за събиране на битови отпадъци контейнерите са подземни. Това е практика в много страни. Инфраструктурата може да е за различни отпадъци, но основно – битови. На ул. „Солунска“ една част от контейнерите не са предадени за експлоатация, въпреки че подземната конструкция е изградена. Чакаме отговор и реакция от фирмата оператор.
Функциониращите 3 контейнера са с вместимост 1100 литра. Те се извозват 2 пъти в денонощието. Но надземните отвори са малки и през тях не може да се оставят едрогабаритни отпадъци, щайга или цял кашон. Контейнерът е предназначен за масовите битови отпадъци от нашето стайно кошче.
След като хората на Женския пазар се научиха как и какви отпадъци могат да изхвърлят, това може да стане и на „Солунска“.
Такива подземни контейнери ще бъдат монтирани и на други места в София.
Картонени кашони не бива да се оставят до въпросните контейнери, уточни още инж. Георгиева и посочи, че цветни, за разделно събиране (хартия, стъкло и пластмаса) са разположени на ул. „Ангел Кънчев“ 21 и 23.
Едрогабаритните отпадъци пък се извозват от определени точки на София в конкретни дни от седмицата.
От началото на 2019 г. досега в район „Средец“ са направени 259 проверки и са наложени санкции за 1210 лева с фиш и глоби с актове.
През юли за издадени предписания, чието изпълнение ще бъдат проверени през август.
В приложения звуков файл чуйте анкетата на Яна Спиридонова и разговора на Лилия Герчева с инж. Веска Георгиева.Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..