Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Широк кръг заболявания третират с нова апаратура за физиотерапия в 14-и ДКЦ

Снимка: Златина Йовкова

Широк спектър от заболявания могат да бъдат третирани с обновената апаратура в Отделението по физикална и рехабилитационна медицина в 14-ти Диагностично-консултативен център в столицата. От възпалителни състояния на носоглътката, през неврологични заболявания и труднозарастващи рани - отделението разполага с една от най-модерните бази сред общинските лечебни заведения. Не случайно националните отбори по художествена гимнастика се доверяват на тази поликлиника, а нейният директор е лекар на състезателките ни.

14-и Диагностично-консултативен център в  ж.к. "Иван Вазов" разполага с едно от най-добрите общински отделения по физиотерапия и рехабилитация. Специалистите, работещи там, могат да третират неврологични заболявания, такива на носоглътката, състояния след травми, отоци, хематоми и мускулни разтежения. Пациентите, посещаващи 14 ДКЦ са както изключително физически активни, така и трудноподвижни, каза началникът на отделението д-р Юлия Илиева:

При нас идват пациенти за профилактика или в много начален стадий на някакво заболяване, но идват и много тежки пациенти и ние обслужваме пациенти в инвалидни колички, които изобщо нямат възможност за движение. Разполагаме с апарати за раздвижване на раменна става, лакътна става, гривнена става, пръсти, тазобедренна, колянна и глезенна става. Другата апаратура, която е закупена, е за ударно-вълнова терапия, предназначена за лечение на остра и хронична болка. Този апарат е от ново поколение и работи на принципа на високочестотни ударни вълни, смята се, че може да замести някои инвазивни процедури.

Има също високоенергиен лазер, който позволява навлизането на различна дълбочина в различни тъкани.  Инвестираните от Столичната община средства за новата апаратура са над 160 000 лв., а тези подобрения не са единствените, каза директорът на 14 ДКЦ д-р Милен Димов:

Предстои по-нататък включването на колега, който да консултира пациенти с тежки гръбначни изкривявания. Това е един проект, който ще започне от есента. Става въпрос за български лекар, работещ във водеща болница в Германия.

Столичният кмет Йорданка Фандъкова посочи, че през последните четири години са вложени над 55 млн.лв. в общинското здравеопазване.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историческият музей в Самоков вече е и с виртуален достъп до експозициите

"Все пак това е бегло запознаване с богатите ни експозиции, създавани десетилетия", вметна директорът и припомни за образователните програми и практически занятия, които се изпълняват с участието на млади хора. В момента музейните служители работят усилено за отваряне и на дигитална библиотека. Предстои да бъде оборудвана нова зала,..

публикувано на 31.10.24 в 18:59

Как да избегнем интернет измамите при онлайн пазаруването

Кръгла маса на тема: "Измамите в интернет – новата пандемия“ организираха Патентно ведомство на Република България, Комисията за защита на потребителите и Европейски потребителски център – България.  Дискусионният форум бе със специалното участие на Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП). По време на кръглата маса..

публикувано на 31.10.24 в 17:49

Задържаният за убийството на жена в кв. “Младост” остава за постоянно в ареста

Задържаният за убийството на 77-годишната жена от столичния квартал “Младост” Михаил Ценков остава за постоянно в ареста.  Софийският градски съд определи най-тежката мярка за 41-годишния рецидивист, който е осъждан за грабежи и изнасилване, а преди по-малко от 2 месеца е излязъл от затвора, където е излежал 19-годишна присъда за убийство.  Ценков е..

публикувано на 31.10.24 в 17:33

Нов център на EIT у нас поставя България на европейската карта на иновациите

Европейският институт за иновации и технологии (EIT) , орган на Европейския съюз, започва най-новия си съвместен център в България . Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес,..

публикувано на 31.10.24 в 17:16

"Джобен фестивал" с есенно издание от 1 до 3 ноември

В три поредни дни, от 1 до 3 ноември, в "Ателие Пластелин" ще се състои есенното издание на "Джобен фестивал". Той се организира два пъти годишно и включва в себе си всички сфери на изкуството. Фестивалът навършва 12 години, каза пред Радио София създателят му Светослав Николов. "В началото си мислех, че това ще бъде поредното нещо,..

публикувано на 31.10.24 в 16:16

Защо е важно часовете на учениците в малките класове да започват по-късно?

Първият учебен час да започва в 9 часа, а не в 7,30 или 8 часа , настояват родители на ученици от първи до четвърти клас. От поне 10 години Асоциация "Родители" застъпва по-късното започване на класната работа и настоява всички училища да преминат на едносменен режим на обучение , за да може това да стане реалност. "Когато повдигаме..

публикувано на 31.10.24 в 15:42
Строителите работят по Сектор А на бъдещия стадион.

Започнаха изкопните работи по Сектор “А” на стадиона на ЦСКА-София в Борисовата градина

От ЦСКА София и “Главболгарстрой” показаха на медиите прогреса по строежа на стадион “Българска армия”. Строителството върви с доста добри темпове, като е съобразено с опазването на екоравновесието в Борисовата градина и се стреми към минимално влияние върху околната среда в парка. “Всички фази на проектиране са завършени, сега предстои най-хубавата..

публикувано на 31.10.24 в 14:43