Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По софийските улици през очите на писателите

Литературни маршрути разкриват непознатите лица на българските писатели

Фокусът в предаването “Радиоприемница” в днешното предаване е насочен към София и литературното ѝ лице през литературните маршрути. Гости са писателите Тодора Радева и Ангел Игов. Писателят Ангел Игов до момента е познат с преводите си от английски език, както и с книгите си “Кротките” и “Фини прахови частици”. Писателите създават най-плътните и интересни образи на града, казва той. Фините прахови частици са едни постоянни герои на София, така че все някой трябваше да напише и книга за тях, посочи писателят.

“Мисля, че книгите ми са софийски, надявам се по един добър начин. Вярвам, че писателят, едно от хубавите неща, които може да прави, е да изгражда пълнокръвен свят, който можеш да видиш, подушиш, усетиш и това твърде често е свързано с изграждането на едни такива градски светове”, обясни той.

Градът вдъхновява писателите за техните истории, а те го променят през това, което пишат. Наслагват други образи върху него, които за мен като читател са били винаги много интересни, казва Тодора Радева.

Героите на нашите добри писатели излизат от книгите и обитават София и е интересно да се види тази София - по-голяма отколкото всъщност е. През улиците, къщите, свързани с нашите писатели, които съществуват реално, но и през героите на техните романи. Така се ражда идеята за създаването на литературните маршрути, които са разделени, според публиката.

Литературните маршрути вече имат създадена публика, която се интересува и ги следи. Лора Шумкова е един от най-изявените литературни водачи. Тя е създател на основния литературен маршрут “Софийски страници” и представя най-знаковите литературни места от Освобождението до наши дни. Тя се е спряла на кафенетата и ресторантите, които вече не съществуват, но някога са били писателски притегателен център.

Маршрутът на Катя Зографова “Непознатите класици” също буди голям интерес. Маршрутът минава през музеите на Вазов, Яворов, Вапцаров, но разказва много повече истории. През тези разговори гледаме на нашите писатели по друг начин. Целта на този проект е да се научат много интересни, но малко известни факти за писателите. Направен е и специален маршрут за децата от Зорница Христова, който минава през знакови места за Дора Габе до Йордан Радичков.

Маршрутът “Градът през погледа на писателите” е съставен от Ангел Игов и той е включил местата, които са важни за него. Такова място е Борисовата градина, която обаче не е включена в маршрута, но за него е”литературна наблюдателница”.

За това какво превръща едно място в добро за писателите, както и за литературните маршрути - чуйте в звуковия файл.
Ако искате да посетите някой от литературните маршрути - пълната информация за тях е на Фейсбук страницата им


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Център към МТСП дава сертификат за дигитални умения, важи за целия ЕС

Над 14 000 души завършиха обучения по дигитални умения от началото на 2024 г. до момента и получиха сертификати от Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи (ЦРЧРРИ). Курсовете се провеждат по проект на Министерството на труда и социалната политика, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост...

публикувано на 01.07.24 в 18:42

Да намалим еднократната пластмаса в България този месец

За поредна година в България започва инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July . Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба . " Пластмасата е гениално изобретение. Спасила е животи в медицината – коментира пред БНР-Радио..

публикувано на 01.07.24 в 18:05
Санирането вече не е достатъчно за добра енергийна ефективност на сградата

Пасивните сгради в България са по-малко от 100, те са с най-висок клас на енергийна ефективност

От началото на 2024 г. влезе в сила актуализация на Наредбата за енергийна ефективност, според която всички нови сгради трябва да са почти нулево ефективни . Оказва се, че повечето сгради, строени през последните 10-20 г. не отговарят на заложените стандарти, да не говорим за по-старото строителство. Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 01.07.24 в 15:44

Черно море - уникално и живо

В първия ден от юли "Грийнпийс" – България публикува доклад, създаден заедно с учените от Института по океанология в БАН, който подчертава критичната нужда от създаването на строго защитени морски зони в Черно море с цел опазването на живота в него.  По темата пред БНР-Радио София говори Меглена Антонова, офис директор на българския филиал на..

публикувано на 01.07.24 в 14:10

До 31 юли променят частично движението при бул. "България" и Софийския околовръстен път

Проведен предварителен оглед на конструкцията на надлеза при пътния възел на бул. „България“ и Софийски околовръстен път, посока от бул. „Братя Бъкстон“ към кв. „Бояна“, налага промяна в движението, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От днес (1 юли 2024 г.) до 31.07.2024 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства,..

публикувано на 01.07.24 в 12:58

Любо Киров и музиката

Как се подготвя Любо Киров за своя нов музикален период? "Емоцията покрай издаването на албума "Ново сърце" наистина е голяма, защото всеки артист се вълнува. Докъде трябва да се вълнуваш от от обратната връзка и докъде трябва да отстояваш себе си като артист", сподели Киров пред БНР-Радио София. "Колко се угажда на публиката и колко..

публикувано на 01.07.24 в 12:53

Безплатни беседи намясто за историята и археологията на Кокалянски Урвич

До средата на месец юли, желаещите да научат подробности за Кокалянски Урвич, могат да участват намясто в безплатни беседи за историята и археологията на обекта. В средата на миналия месец стартираха редовните археологически разкопки на Средновековния укрепен център Кокалянски Урвич, който се намира в непосредствена близост до София. Тази година..

публикувано на 01.07.24 в 10:46