Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страница 31

Дневникът на една софиянка: Защо българските сериали все още не стават за гледане

Снимка: Тихомира Крумова

Есента е красива и тъжна жена. Тя хем иска да бъде с нас, хем иска да ни напусне. А ние я държим за ръка и се молим за още малко време, докато не седнем отчаяни на тротоара и не заридаем горко за всичко, което няма да ни се случи.

Но тъгата не трябва да ни отчайва, приятели, дори да е свързана толкова пряко със сезона и времето отвън. Нека посветим вечерите си на уюта вътре в нас и да гледаме хубави сериали!

Понеже аз си изчаквам поредната доза вълнение от предстоящите серии на „Друговремци“ и „Аферата“ по една от платформите за гледане, реших последните две вечери да видя какво дават по родните канали. Изрично подчертавам, че това е волеви жест, защото аз нямам телевизор, а гледам всичко онлайн. Тоест никой не ме облъчва, а аз от време на време си го причинявам.

Изключвам БНТ от това число, защото в неговата програма като обществена медия има много стойностни предавания и формати, стига да не вадят кичозни, нелепи и зловредни примери от Тодор-Живково време, гарнирани с блудкава естрада, всичко е наред.

Пускам аз другите възможни опции и попадам на средната реплика от бг сериал:

-  Обичам те, ти си красива, любовта ни е красива!

И в близък кадър втренченият поглед на актьора в очакване някой декор да падне върху главата му. Толкова фалшиво е всичко…

Защо продължават да ни заливат с кухи и безсмислени фрази, защо ни подценяват по този начин? Особено на фона на разцъфващия години наред телевизионен бранш в световен мащаб, и не говорим само за Щатите.
Сериалите са по-влиятелни от филмите
вече, това е ясно.

Имам няколко обяснения за това нелепо състояние. Сериалите се правят от едни и същи екипи, никой от сценарните екипи така и не се научи да пише смислени диалози и също така много лошо копираме всичко, което вече е създадено.

На фона на морето от качествени „вносни сериали” българските продуценти са се вкопчили в сегмента „да гледат нещо хората, докато вечерят” – тоест мудно действие, предвидими и не особено остри конфликти и ежедневни герои. С други думи -
правим български турски сериали.

Нивото на публиката е много ниско или хората нямат абсолютно никаква претенции и гледат каквото им пуснат по телевизора, или са се отказали напълно от българските сериали. Това за съжаление идеално урежда продуцентите, защото те така или иначе са си взели парите.

Като казахме пари, гледам си аз „Пътят на честта“ и буквално виждам турски сериал, превърнат в нелепа българска версия. Светът е разделен на две, някакви добри и честни бизнесмени, които тънат в разкош, предимно това, и тука-там панелен впианчен битовизъм от хора, които изглеждат като модели. Освен това близо 40 минути ни занимаваха с пликче кокаин, залепено в ултра шикозна тоалетна.

Напълно гипсирани от страха да не изпускат кокала, тоест другият път да не ги извикат, сценаристи и режисьори не са склонни да поемат каквито и да е художествени рискове.

Българските продуценти или не разбират или се правят, че нищо не разбират от жанр. Независимо дали е криминален, лекарски, любовен или семеен, конфликтите и героите винаги са едни и същи, само някои просто примъква различен декор.

Аз лично обожавам медицински сериали, изгледала съм почти всичко, което си струва, американското със сигурност: от „Спешното отделение“ до „Сестра Джаки“, човек заживява с тези герои, средата е и фон, но и провокация, защото ние не следим само с кого спят, но и какви случаи решават, как се развиват персонажите. Тук добрите актьори в даден момент просто бягат от формата, защото той явно ги унифицира. И правилно, само посредствените оставят и прихождат нови, за да не сме наясно кого точно гледаме.

Ако преди българското кино беше пословично с лошото си озвучаване, сега е пословично с лошите си диалози. Всичко в тези филми звучи като излязло от устата на андроид – наподобява човешка реч, но в същото време никой не говори точно така.

В България за добър сценарист се приема не този, който има въображение, а този който може да заимства чевръсто и лесно да влиза в поставени калъпи. Целият сериал се спуска централно от продуцентите, а сценаристите само го пълнят с думички.

Не искам петъчно да съм изцяло зла, имаше и смели решения, да речем с продукция на БНТ, „Денят на бащата“, макар да беше във вид на по-разтегнат филм, там имаше конфликт, обърната гледна точка, уместен каст. Авторите бяха поели риск, за което ги приветствам.

Да се върна на актьорите обаче, че това ми е болката… Не за друго, а защото явно никой не работи с тях на кино почва. Не се отделя това важно време, сигурна съм. Понеже когато това се случи, си личи. Всички сме наясно, че в българските висши училища по актьорско майсторство се произвеждат предимно театрални артисти, само че да играеш в сериал не е едно и също с това, да снимаш телевизионен театър. Освен това външността на артиста е по-важна от таланта му, много често е достатъчно само да си секси, не е нужно дори да си артист. Разчита се на звезди, а не на талант.

Навсякъде се правят лоши сериали, но на някои места правят и добри.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36

За поезията като терапия

Книгата със съвременна поезия “Билет за никъде другаде” на Нели Станева е избрана в дългия списък за наградите “Перото”. “Това е важна награда. Има си традиция. Като цяло обаче аз съм имунизирана срещу тези надпревари, макар че участвам с удоволствие в тях. Те са като тренировка за егото и това, което е след егото на автора”, коментира Нели Станева..

публикувано на 27.09.24 в 17:50
Белите коси не са повод за отстраняване от работа

Активните хора над 60 г. - спасителен резерв за трудовия пазар на ЕС

Изследване, проведено в Международния ден на възрастовото многообразие, който се отбелязва на 24 септември, сочи, че хората на възраст от 60 до 69 години могат да спасят трудовия пазар на Европейския съюз в условията на задълбочаваща се демографска криза. При развитието на успешни политики за отложено пенсиониране техният дял в общата..

публикувано на 27.09.24 в 17:30

Писателят Боян Тончев: Пиша, за да се свържа със себе си

Сборникът с разкази "Безкраен свършек на света” събира безпристрастно човешки истории, които дават възможност да огледаме самотата си в другия и да вибрираме на една честота, която е отвъд злободневието. “Това, от което ми става приятно,но ме изненадва, е когато ми каже някой, че се е разплакал на мой разказ или по някакъв друг начин е реагирал, защото..

публикувано на 27.09.24 в 16:14
Снимка: Европейска седмица на спорта

Празничната Европейска седмица на спорта ще прелее в #BeActive тур

За десета поредна година в България се провежда инициативата Европейска седмица на спорта , която цели да насърчава както малки, така и големи в мисията за здравословен начин на живот чрез физическа активност. Мотото на програмата тази година е „Бъди активен, остани във форма, мисли зелено“. Броят на градовете, които ще бъдат домакин на..

публикувано на 27.09.24 в 15:49

Сборникът "На живо от София" - с любов и чувство за хумор към проблемите на столицата ни

На 17 септември, издателство "Сиела" обяви излизането на допълненото издание на сборника с разкази "На живо от София" от Александър Шпатов. В обновеното издание (първото е от 2014 г.) са включени нови истории, както и илюстрации към всяка история на художника Дамян Дамянов. “ Най-големият проблем на София е на символно ниво - като започнем от..

публикувано на 27.09.24 в 15:25
Олга Василевска

Как да насърчим детското четене онлайн

Олга Василевска е трето поколение предприемач с фокус върху развитието на екипи. Създава подкаста си „Нов Човек Подкаст“, за да изследва темата за промените в живота ни. На ролята си като майка на Екатерина (8 г.) и Борислав (6,5 г.), Оля отдава цялостната промяна в мирогледа и отношението към себе си и света. “ Подкастът "Нов човек“..

публикувано на 27.09.24 в 15:13